Безпілотник «Ланцет»: чим армія РФ б’є по Сумщині та Харківщині

Російська армія знову почала бити по території Сумщини та Харківщини ударними безпілотниками типу "Ланцет". Востаннє РФ використовувала їх у 2023 році. Вони дорожчі, ніж FPV-дрони, та мають більшу дальність польоту. Також вони тихіші в небі, порівняно із "шахедами". Зазвичай ними б'ють не по лінії фронту, а по населених пунктах у прикордонні.

Про російські "Ланцети" Суспільному розповів військовий оглядач Михайло Жирохов.

За його словами, "Ланцети" були одними з перших російських ударних безпілотників, які почали використовувати на фронті. Це було влітку 2022-2023 років.

"Вони використовувалися для знищення артилерійських позицій і бронетехніки, але ми швидко розробили засоби протидії", — сказав Михайло.

"Ланцети" дороговартісні і згодом стали неефективні. Тоді вже російське військове керівництво шукало щось дешевше. Вони винайшли "Молнію-2", "Молнію-1", "Привіт-82".

"Тому довгий час ми їх не бачили. Тільки ось із початку 2025 року почали фіксуватися використання на Сумщині та на Харківщині. Тепер вони б'ють «Ланцетами» по прифронтових територіях. І очевидно, вони модернізовані. Скоріш за все, там підсилена бойова частина. Також була модернізована саме радіоелектронна начинка, яка відповідає за наведення", — впевнений Михайло Жирохов.

Залишки російського «Ланцета». Фото: Повітряне командування «Південь»Facebook

Як працює російський БпЛА "Ланцет"

Дрони такого типу можуть самонаводитися, а також ними можуть керувати оператори.

"Фактично це FPV-дрон, тобто наводиться оператором, але більш потужний. Тобто з самого початку (до модернізації) він використовувався і застосовується на 40-50 км. Звичайний дрон-камікадзе літає на 10-20 км. Ось у чому була його перевага".

За словами Михайла, у "Ланцета" бойова частина становить 3 кг.

"3 кг вибухівки в сучасних умовах – це недостатньо для того, щоб уразити якусь ціль або величезну шкоду наробити. Росіяни придумали «Ланцет» іще до повномасштабного вторгнення, десь у 2019 році. Але їх на той момент він не цікавив".

"Ланцет" має внутрішній електричний двигун. Це означає, що він тихіший у повітрі, ніж "Герані" та "шахеди". Він також майже вдвічі швидший за раніше наведені ударні дрони.

"«Герані» або «шахеди» 180-200 кілометрів можуть витиснути. «Ланцет» — 300 кілометрів".

Із досвіду Михайла Жирохова, російська армія використовує "Ланцети" у тандемі з "Орланом-10" – це розвідувальний дрон.

"Тобто така собі зв'язка, піднімають «Орлан», він виступає як навідник. Він лазером може наводити ціль, дає координати для удару. Виходить, що дуже часто поява розвідувального дрону над певним районом означає, що туди буде нанесений удар", — сказав Михайло Жирохов.

Що відомо про російські удари "Ланцетами" по Сумщині та Харківщині.

  • 14 травня 2025 року РФ ударила по вантажівці у місті Валки Богодухівського району Харківської області.
  • Армія РФ вдарила безпілотником типу "Ланцет" по території Івотського старостинського округу Шосткинської громади, повідомив Микола Нога. Внаслідок атаки пошкоджено приватний автомобіль.
  • У Боромлі на Сумщині російський "Ланцет" влучив поблизу автозаправки. Пошкоджена заправка і два легкових автомобілі.
  • Росія вдарила "Ланцетом" по Руській Лозовій на Харківщині. Є поранений.
  • 17 квітня внаслідок влучання БпЛА типу "Ланцет" в Осколі на Харківщині горів вантажний автомобіль на площі 9 кв. метрів.
  • У Шестаковому на Харківщині російські безпілотники "Ланцети" двічі за добу атакували два екскаватори. Поранено 38-річного водія екскаватора, його госпіталізували. Також поранений іще один 61-річний водій.

Джерело

Новости Сумы