Військовослужбовці 158-ї окремої механізованої бригади нині боронять кордони Сумщини. Цей підрозділ – порівняно молодий. Він формувався переважно на Чернігівщині, а зараз працює на Північно-Слобожанському напрямку.
Сержанти роти радіоелектронної боротьби Володимир Буньовський та Олександр Ільєв розповіли Суспільному у чому полягає їх повсякденна бойова робота, як працює РЕБ, що варто знати цивільним та як змінилася тактика ведення війни зараз.
Володимир Буньовський родом із Хмельниччини, до війни працював на заводі з виготовлення килимів, був начальником підрозділу крутильного устаткування. З перших днів війни пішов до військкомату і через три дні вже поїхав на навчання до Львова.
Олександр Ільєв – хмельничанин. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну зустрів в країні Нідерланди і відразу повернувся в Україну, пішов до частини, в якій служив. Для нього війна почалася 2014 року, звільнився 2021-го, коли закінчилася дія контракту. Усього пів року пожив цивільним життям і повернувся на службу. Нині обидва військовослужбовці несуть службу у лавах 158-ї окремої механізованої бригади в роті радіоелектронної боротьби.
Володимир Буньовський та Олександр Ільєв. Суспільне Суми
“Обороняємо наші підрозділи від літальних безпілотних апаратів, захищаємо так само і Суми, щоб вони сюди не долітали. Садимо їх”, – говорить Володимир про службу.
Олександр додає, це відносно важко.
“Ворог не стоїть на місці, він вдосконалюється з кожним днем. Ми пробуємо так само не відставати від них і забезпечити, скажемо так, по можливості, всіма засобами і допомогти нашим підрозділам. Ті самі FPV-дрони, які дуже небезпечні. Зараз це є великою проблемою і ми пробуємо з нею впоратись. Але наша бригада, 158 окрема механізована бригада скажемо так, на Північно-Слобожанському напрямку себе показала дуже добре, хоч вона і молода, нещодавно створена, але у нас є у кого навчатися. У нас є бойові командири, які добре володіють своїми навичками і допомагають особовому складу навчитися та вдосконалювати себе з кожним днем.
Військовослужбовці розповідають – на Сумщині вони вже були, проте в іншому підрозділі. Нині у складі цієї бригади: “Зараз ми тут другий місяць”.
Пояснюють, ця територія для них не нова.
“Ми знаємо вже ваші краї, ваші місця, дороги, скажем так, нам з цим простіше, так як ми вже по них їздили і місцевість знайома”, – каже Олександр.
Володимир Буньовський. 158 окрема механізована бригада
Бійці говорять, системи РЕБ вдосконалюються, оскільки противник теж не стоїть на місці.
“Вони вдосконалюються з кожним разом, наприклад, коли ми навчалися в РЕБ-школі, була ця система трошки не такої, скажемо так, потужності. І зараз, як ми спостерігаємо, нам надали цю саму систему, але вже більш потужну. Вона вже більше може вплинути на БПЛА”, – пояснює Олександр.
Як працює РЕБ, зазначають: “Знаєте, ми можемо розповісти, так як нам розповідали ще в РЕБ-школі. Якщо є людина і є натовп, ця людина в натовпі починає розмовляти, це, скажемо так, БпЛА противника. І цей натовп починає перекрикувати цю людину. Ви цю людину не почуєте ж, правильно? Ось так працює РЕБ. Він подавляє сигнал противного БпЛА. І він не може зв'язатися з людиною, яка керує ним, з оператором”.
Володимир Буньовський. 158 окрема механізована бригада
В цей момент оператор БпЛА втрачає керування та відеозв'язок.
“Оператор не бачить, куди він летить. Ну і, звичайно, якщо це “крило” БпЛА, він може впасти просто, оскільки не видно, куди летить, і знизити висоту та рухнути на землю. Якщо це FPV, з ним легше. У FPV просто керування зникає і він падає”, – додає Олександр.
Наскільки дієві антидронові сітки, Володимир каже: “Дивіться, це для безпеки логістики, бо зараз без цієї сітки небезпечно їздити. Ніхто не відміняв FPV-дрони на оптоволокні, які, на жаль, ми не бачимо своїми засобами, бо вони передають сигнал безпосередньо по оптичному дроту і у нього немає такого передавача, сигналізатора, який ми можемо побачити”.
Володимир Буньовський. 158 окрема механізована бригада
“РЕБ ефективний проти “Ланцету”, проти “Молнії”. Він ефективний проти всього, що має радіокерування, радіовипромінювання. Якщо воно є, значить ми його можемо задавити, заглушити, спалити”, – пояснює Олександр.
Як працює РЕБ проти керованих авіабомб, захисники кажуть: “КАБ — це авіабомба, на яку причепили крила з GPS-навігацією. Це так саме, як у Google Maps ввести дані, куди потрібно їхати. Звичайно, воно давиться так само, як і простий БпЛА. Ми йому закриваємо GPS-навігацію, і він не бачить, куди летіти. Він може рухнути або замінити GPS-координати і розвернути його, наприклад, в сторону ворогів. Такі вже випадки були і доволі таки ефективно наші товариші, яких ми знаємо, працюють в цьому напрямку”.
Бійці додають, під час оголошення повітряної тривоги, зокрема, по БпЛА, цивільні мають ховатися у бомбосховище або підвал.
“У будь-якому випадку, ми працюємо над цим, щоб нічого не долітало сюди, щоб Суми жили в мирі, хоча б віднсному.Але нехтувати, скажем так, інструкцію з безпеки не потрібно. Людям потрібно прислухатися. Якщо тільки почули сирену, неодмінно потрібно сховатися десь, ну, бомбосховище —це найбільш надійне місце”, – каже Олександр.
Олександр Ільєв. 158 окрема механізована бригада
Якщо ж немає можливості сховатися в укриття, треба йти в коридор без вікон.
“Правило трьох стін воно ефективне, але не завжди, розумієте. Якщо це та ж сама авіабомба, то це трохи небезпечно. Якщо це Шахед, так. Правило трьох стін може врятувати. Звичайно”, – говорить Олександр.
Про те, що змінилося за час служби Володимира з моменту участі в бойових діях, каже: “Колись менше було дронів і усіляких цих БпЛА, а зараз модернізація йде і зараз війна переходить на інший рівень, можна сказати, що це – війна в небі. Війна дронів”.
Додає, це набагато складніше.
“Противник у нас дуже сильний і його не потрібно недооцінювати. У противника є все для того, щоб вести війну”, – каже Володимир.
“Наш противник, від свого початку завжди воював і завжди був у війнах. Перед нами були Сирія, Грузія. Якщо порівняти, то у 2022 році, мені здається, противник не так розвалював наші міста. Зараз вони просто стирають місто з лиця землі і нашим оборонцям навіть немає де сховатися, прикритися чимось. Вони просто зносять місто. І все, а потім заходять в нього. Спочатку вони думали, що у нас армії немає і вони просто зайдуть, а зараз вони вже зрозуміли, що ми даємо відсіч і ще й хорошу відсіч. Тому міняють і тактику”, – додає Олександр.
Робота підрозділу. 158 окрема механізована бригада
Армія РФ полює на операторів, бо РЕБ їм заважає: “Звичайно, ми їх ховаємо, ми їх бережемо, як можемо. Ну, але деколи ворог їх знаходить…”.
Як часто доводиться змінювати місце дислокації, бійці кажуть: “На цей час ми для цього працюємо, але, звичайно, потрібно, щоб були і основні позиції, запасні позиції і макети. Навіть та сама дорога від'їзна, щоб, якщо що, швидко виїхати”.
Військовослужбовці говорять, мотивує родина та доля України і людей, які тут живуть.
“Ті самі прикордонні селища, села. Коли ми приїжджаємо, там діти махають ручками, знаєте, це — тяжко. Що вони живуть в такому”, – каже Олександр.
“Я просто розумію, якщо ми не будемо стояти, то будуть вони стояти тут”, – додає Володимир.