Унікальні спогади сум’янки, яка жила на Луці по сусідству з поміщиками Линтварьовими в кінці ХІХ століття використав у своїй книзі професор кафедри історії України Сумського педагогічного університету, краєзнавець Дмитро Кудінов. 2 травня автор презентував книгу “Лучанське культурне середовище за спогадами Матрони Тумської” у Сумській міській галереї.
“Тут дуже добре видно, будинок ще не надто старої садиби, як він виглядав в середині XX століття, і дуже наближено до того, що могли побачити линтварівські гості, якраз наприкінці ХІХ століття”
Книга “Лучанське культурне середовище за спогадами Матрони Тумської”. Суспільне Суми
Краєзнавець, професор кафедри історії України Сумського державного педагогічного університету Дмитро Кудінов презентує свою книгу у Сумській міській галереї. Книжка, говорить автор, присвячена життю родини Линтварьових.
Презентація книги. Суспільне Суми
“Матеріалів по Линтварьових у мене нагромадилося досить багато, але спусковим гачком, який призвів до такого пострілу у вигляді книги стало віднайдення у Державному архіві Сумської області спогадів Матрони Федорівни Тумської, завдяки яким і родина Линтварьових, і Лука засяяла новими яскравими фарбами”, – пояснює автор книги.
Одна з книг Дмитра Кудінова. Суспільне Суми
У своїх спогадах Мотрона Тумська, розповідає Дмитро Кудінов, багато уваги приділяє життю місцевої молоді XIХ століття, її дозвіллю:
“На той час, коли в Сумах бракувало культурного життя, коли існувала лише любительська сцена, якраз Лука була культурним місцем, де збиралася міська інтелігентна молодь, і могла самореалізуватися. Декламувати вірші, спілкуватися, не лише російською, але й українською мовою, тому, що родина Линтварьових була провідником культурної українізації”, – каже Дмитро Кудінов.
Презентація книги. Суспільне Суми
Згадала Мотрона Тумська у своїх мемуарах й Антона Чехова, який певний час жив у Линтварьових, говорить Дмитро Кудінов.
“За єдиним переписом населення 1897 року Чехов себе самоідентифікував, тобто це племінне походження, як малорос, українець тодішній, тому, що офіційно тоді не можна було записатися українцем. Його предки походили зі східної Слобожанщини. Саме прізвище Чехов походить від слова “чех”. Чехом називали козака, який дає сигнальний постріл”
Книги Дмитра Кудінова. Суспільне Суми
“Це є така чутлива ситуація, держава якось обходить ці теми, і тому до нас сюди сунуть залишки тієї культури, яка була пов’язана з імперією. Українці чомусь вважають його російським письменником, а такі зустрічі розставляють усі акценти на своє місце”, – говорить відвідувач презентації Віктор Шахов.
Історик Микола Михайліченко, говорить, у книзі автор зміг поєднати об’єкт свого дослідження з сучасністю.
“Українці самі мають об’єднуватися розвивати свою культуру, підвищувати свій інтелектуальний рівень, рівень естетичний. Це питання є актуальним і для нашого часу. Тому, я дуже радий, що тут було багато людей, яким була цікава історія нашого міста та нашого регіону”, – зазначає кандидат історичних наук Микола Милайліченко.
Олена Кудінова. Суспільне Суми
Була найзацікавленішим слухачем на презентації, говорить про себе мати автора Олена Кудінова. Книгу читала, додає, ще в рукописі.
“Цікаво, як він презентуватиме свою книгу, цікаво, як він говорить, мені взагалі цікаво з ним розмовляти. Дуже багато я дізналася через сина, хоч сама сум’янка. В нього велике бажання поділитися своїми знаннями, своїми здобутками”, – говорить Олена Кудінова.
Книги Дмитра Кудінова. Суспільне Суми
Видавав книгу власним коштом, говорить автор, надалі ж планує продовжувати дослідження історії Сум і Сумщини.
“Серія книг буде пов’язана саме з історією міста Суми та Сумського повіту. Якісь видання будуть оформлені у вигляді наукових монографій, а якісь видання у вигляді такого більш науково-популярного характеру”