Під час Другої світової війни, 7 листопада 1941 р., відбулося масове вбивство окупантами єврейського населення Новгорода-Сіверського. Про це нагадує музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім».
На сторінці музею-заповідника розповідається, що свідком цих подій була Феофанія Носач (1921 р. н., єврейка, вчителька, проживала в місті з 1940 р. у родині чоловіка-військовослужбовця; мала дворічну дитину), якій вдалося вижити.
На допиті 22 вересня 1943 р. вона (в якості свідка) розповідала, що 7 листопада за наказом коменданта міста всі євреї повинні були зібратися біля комендатури. Про мету збору мало хто здогадувався. В той день прийшло 135 осіб. Протримавши їх три години, колону під охороною загону СС повели за місто, вишикувавши у ряди по шестеро. Людей похилого віку, що не мали змоги йти, везли возом.
Колону вивели за р. Десна, до лісу біля с. Остроушки, там були вириті протитанкові рови. Всіх розстріляли. Наступного дня за подібною схемою була знищена решта єврейського населення.
В лютому-березні 1944 р. судово-медична експертна комісія масових поховань цивільних громадян, вбитих під час нацистської окупації в Новгороді-Сіверському, зробила ексгумацію тіл. В могилі, розміром 10 м×4 м×2 м, було виявлено 174 тіла, що хаотично лежали в декілька рядів…
Зараз на місці масового розстрілу встановлено пам’ятник, де на двох гранітних стелах викарбувані імена 128 євреїв, жорстоко страчених нацистами.