Діамант: яскравий камінь з ідеальною репутацією

Уявлення про те, що діаманти є символом розкоші та достатку, формується ще з дитячого віку: сюжети багатьох казок про принцес і піратів, романів та фільмів часто розгортаються навколо цих диво-каменів. З’ясуємо, як і чому виник такий ореол винятковості й неперевершеності.

Лотерея для шукачів скарбів

Щоб утворилися алмази, потрібні особливі умови. Задовго до того, як геологи виявили цю модифікацію вуглецю, у надрах Землі відбулися такі метаморфози:

  • найперше у верхній мантії сформувалися початкові мінерали — на глибині сотень кілометрів під тиском понад 4 ГПа за температури, яка перевищує 1000°C змінювалася будова кристалічної ґратки вуглецю, що входив до складу океанічних відкладень;
  • унаслідок специфічної вулканічної активності алмазоносна порода піднялася в товщу земної кори — утворилися так звані кімберлітові трубки.

Розроблених родовищ алмазів небагато. Їхні запаси неухильно вичерпуються, а попит на коштовності постійно зростає. Тож охочим варто чимскоріше замовити сережки з діамантами чи інші ювелірні вироби з каменями), бо із часом їхня вартість точно збільшиться.

Символ міцних почуттів та королівської влади

Діамант — не лише найгарніший, а й найтвердіший коштовний камінь. Сировина для його виготовлення — алмаз — має 10 балів із 10 за шкалою твердості мінералів Мооса. Це обумовлено особливостями будови кристалічної решітки. Вона влаштована так, що між атомами карбону виникли надзвичайно міцні ковалентні зв’язки. Саме завдяки їм алмаз однаково міцний у всіх напрямках. Ним можна розрізати будь-який метал і граніт. Пил, що утворюється під час огранювання алмазів, використовують для виготовлення різальних та точильних інструментів.

Через таку твердість діаманти століттями були уособленням непорушності королівської влади. Ними прикрашали корони та коштовності монархів. Для закоханих ці камені символізують вічну любов, чистоту почуттів і незламність за будь-яких життєвих обставин.

Чарівне блискотіння та оптична гармонія

Якість діамантів оцінюють за чотирма основними параметрами:

  1. Вага. Зазвичай виражається в каратах (ця одиниця маси коштовностей становить приблизно 1/5 грама).
  2. Колір. Для класифікації відтінків є спеціальна шкала, за якою вони позначаються від D — безбарвний кристал до Z — жовто-коричневий.
  3. Чистота. Діаманти виготовляють із сировини природного походження, тому вони можуть мати дефекти будови й містити домішки — що їх менше, то кристал цінніший.
  4. Огранювання. Пропорції та симетрія граней, якість їхнього полірування впливають на яскравість блиску каменя.

Цю систему оцінювання діамантів називають 4C (за першими літерами характеристик Carat, Color, Clarity, Cut).

Якість огранювання визначає оптичну гармонію кристала і є найважливішим параметром. Яскравість блискотіння залежить, зокрема, від таких факторів:

  1. Зовнішній блиск.
  2. «Поведінка» променів усередині кристалу. Огранувальник враховує показник заломлення матеріалу та значення кута повного внутрішнього відбивання. Він планує фасети так, щоб світло не просто проходило крізь кристал. Воно має відбиватися від межі камінь-повітря і знову поширювалося до наступної поверхні.
  3. Якість полірування. Навіть на найменших подряпинах відбувається розсіювання світлових променів, яке неминуче послаблює блиск.

Тепер зрозуміло, скільки має відбутися процесів, щоб діаманти потрапили на вітрину ювелірного магазину такими, якими їх звикли бачити: променистими, яскравими та благородними.

Новости Сумы