«Досі критикують за вчительку». Нардепка Тетяна Скрипка про балотування у мери, інститут наставництва, роботу на окрузі

Тетяна Скрипка – колишня вчителька, яка у 2019 році прийшла до Верховної Ради разом із командою президента Зеленського. Як депутатка-мажоритарниця представляє Сумщину по 157-му виборчому округу. Про ініціативи, які вона просуває у справах сімʼї та дітей, спробу стати мером Сум, місце у команді Володимира Зеленського, а також за що найбільше критикують нардепку – Тетяна Скрипка розповіла Суспільному для проєкту “Обранці”.

Тетяна Скрипка – членкиня однойменної фракції. У парламенті увійшла до комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, очоливши підкомітет у справах сім'ї та дітей.

На президентських виборах у 2019 році була довіреною особою кандидата Володимира Зеленського по 157-му виборчому округу в Сумах. За перший рік у парламенті, згідно з аналітикою руху “Чесно”, Тетяна Скрипка подала найбільше законопроєктів серед мажоритарників Сумщини.

У 2020 році балотувалася на посаду міського голови Сум від партії “Слуга народу”. Зайняла третє місце. З результатом 11,84% голосів не дійшла до другого туру. До політичної карʼєри працювала в освіті – була вчителькою початкових класів і директоркою оздоровчого табору “Зоряний”.

– Вас часто називають депутаткою з народу. Як для себе сприймаєте таке визначення?

– Я вважаю, ми всі вийшли з народу. А якщо говорити про 2019 рік, то досить велика кількість депутатів, які стали депутатами-представниками, вони були з народу. Не одна я освітянка в парламенті. В мене також є колега – вчитель початкових класів, яка до депутатства вчителювала. Тому я вважаю це абсолютно нормальним і, мабуть, мені навіть імпонує. Тому що для мене, наприклад, не є чимось незвичним проїхатися громадським транспортом або поспілкуватися із людьми на ринку, купуючи продукти харчування.

– А вас, до речі, на вулицях впізнають?

– Так, і досить часто, здебільшого зараз я перебуваю більшість свого часу в Києві. То там моя впізнаваність не досить велика, але в Сумах, звісно, так. Досить багато людей, які мене впізнають.

Тетяна Скрипка. Суспільне Суми“Якщо ми пригадуємо далекий 2019 рік, то це був певний навіть імідж «Слуг народу». Вони позиціонували себе як нові політики нової формації, які без досвіду, проте там не замішані в корупції, не мають схем тощо. Фактично, знову ж таки, Тетяна Скрипка цілком відповідає тому тренду та іміджу, який вибудовувала партія «Слуга народу». І от таке співпадіння дозволило їй отримати депутатський мандат", — говорить політологиня Андріана Костенко.

– Що особисто для себе ви вважаєте таким найбільшим досягненням?

– У парламенті я очолюю підкомітет у справах сім'ї і дітей. Вважаю, що я непоганий, а можливо, навіть і гарний фахівець в системі захисту прав дітей. Колеги в парламенті одноголосно голосують за проєкти законів, які особисто ініціюю, тому що я відпрацьовую їх на 100% з усіма колегами, з усіма центральними органами виконавчої влади, із громадськістю, які сьогодні активно виступають на захист прав дітей в умовах війни.

І, звісно, Державна служба у справах дітей. У 2020 році ми з колегами наголошували, зокрема, була розмова із президентом Володимиром Зеленським про необхідність створення цієї служби. Тому що насправді у нас формує політику Міністерство соціальної політики у сфері захисту прав дітей. А якщо заринутися, то кожне міністерство є дотичним до цієї сфери.

Архівне фото. Facebook/Тетяна Скрипка

Я є ініціатором одного закону, який вже прийняла Верховна Рада. Саме ми вводимо новий термін “депортація дитини”, або “примусове переміщення дитини”. Воно нам необхідно для того, щоб колеги, які працюють на міжнародних майданчиках, посилювали роботу щодо відповідальності агресора за такі дії. І ми ось також прийняли Верховною Радою в першому читанні законопроєкт, які зміни вносяться в Кримінальний кодекс саме за злочин депортації і примусового переміщення наших дітей.

– Ви вже почали говорити взагалі про ініціативи, законопроєкти, які ініціюєте саме у цьому підкомітеті у справах сім'ї та дітей. Що ще можемо конкретного згадати?

– У 2020 році я була однією з ініціаторок створення жіночого об'єднання “Мереживо” в місті Суми – це популяризація інституту наставництва. Формувати осіб, які готові стати наставником для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Зокрема, це більше підлітки.

Жіноче об’єднання “Мереживо”. Facebook/Тетяна Скрипка

Наставник – це та людина, яка на безоплатній діяльності за власним бажанням проходить навчання, отримує певний досвід та навички комунікації. Є спеціальне розроблене положення щодо здійснення діяльності наставника із дитиною. І ось вона стає дитині другом. Ми пів року працювали, й сьогодні вже в першому читанні прийнято законопроєкт про наставництво, який буде регулювати саме процес наставництва, де ми збільшуємо категорію осіб, над якими може здійснювати наставник допомогу. Ми розширюємо види наставництва, у нас буде корпоративне наставництво.

– Ваша ініціатива наставництва діє на Сумщині? І скільки приблизно дітей отримали за весь цей час друга-наставника, як ви говорили?

– Спочатку ми навчили тренерів, потім пройшов час, ці тренери навчали наших осіб, які хотіли стати наставниками. І потім зайшли в Центр соціально-психологічної реабілітації для дітей, де ми відібрали в нашу програму близько 10 дітей. У нас була досить широка інформаційна компанія по місту, білборди. І у нас утворилось дві пари наставника і дитини.

Але повномасштабне вторгнення не дало можливості далі розвивати цю ініціативу на Сумщині. Сьогодні тут невелика кількість дітей, які мають цей статус. Решта – евакуйовані. Ось тому ми й розширюємо категорію дітей, що це можуть бути батьківські діти, які в складних життєвих обставинах, що це можуть бути молоді особи, здебільшого мами, які народжують до 23 років, або мати-одиначка, чи вагітна жінка.

У мене так в планах, що у вересні ми на друге читання винесемо цей законопроєкт.

Робота над законопроєктом. Facebook/Тетяна Скрипка“Вона багато ініціює, бо, як правило, голови комітетів і підкомітетів попереду цих законопроєктів, у них беруть активну участь. У неї доволі висока прохідність у випадку з вчителями й людьми з такої сфери. Це непоганий шанс реалізувати свої ідеї або розв'язувати проблеми у сфері, до якої вони дотичні”, – говорить парламентський аналітик Руху “Чесно” Віталій Мікула.

– Ви представляєте 157-й виборчий округ – це частина міста Суми, населені пункти Піщанської сільської ради. Наскільки взагалі ви часто буваєте в регіоні ?

– Більшість свого часу я перебуваю в Києві, але два-три рази в місяць приїжджаю і перебуваю тут декілька днів. У мене не закривалась приймальня. Вона працювала з першого дня моєї каденції й вона не зупиняла своєї роботи. У нас була і видача гуманітарної допомоги, яку я залучала від наших партнерів. Звернення, зустрічі відбуваються. Не в такому режимі, як це було до повномасштабного вторгнення, проте це відбувається.

Змінився фокус запиту людей і запиту громади тим потребам, які на сьогодні у нас – руйнування, бідність людей. Тобто фактично я працюю над залученням гуманітарної допомоги, над проєктами, які б могли, скажімо, допомогти дітям, – оздоровлення. Мені вдалося за період минулого року понад 300 дітей оздоровити безкоштовно. Позаминулий рік також ми оздоровлювали, мабуть, теж десь понад 200 дітей. Третій рік уже триває проєкт оздоровлення в Словаччині за моєю ініціативою.

Архівне фото. Facebook/Тетяна Скрипка

– Чи були випадки, коли ви голосували всупереч лінії партії?

– Я коротко відповім на це запитання. Я людина команди. Ні, не було таких випадків. Всі ініціативи, які просувала наша партія, зокрема Володимир Зеленський, були підтримані мною.

– І не було жодної ініціативи, що вам була не близька?

– Ні, були. Звісно, ми приймали непопулярні рішення, які важко давалися і на сприйняття наших людей. Згадайте земельну реформу, скільки було маніпуляцій, що все продадуть, вкрадуть, роздадуть, прийдуть. Скільки до мене було в приймальну звернень, що «не голосуйте, тому що це зрада для нашої держави». Проте за підсумками виявилося, що це все маніпуляція.

Свого часу в парламенті з'явився законопроєкт, який наступає на свободу слова, і справді там були такі ознаки, бо цей законопроєкт підвищує відповідальність джерел журналістів в тому, що вони розголошують інформацію, яка пов'язана з їхньою роботою, службовою абощо. І пані Скрипка була однією з тих народних депутатів, які підтримали цей законопроєкт, коли він вийшов на голосування в парламенті. Це теж не дуже хороше голосування, сумнівне. Спільнота журналістів і активісти виступали проти нього, наводили чіткі аргументи, чому не варто його в такій редакції голосувати", — зазначає Віталій Мікула.

– У 2020 році ви балотувалися на посаду міського голови Сум. Чому ухвалили таке рішення та що той досвід вам дав?

– Господарська діяльність, яка велася в нашому місті, які рішення ухвалювали, я вважала їх абсолютно не на користь нашій громаді. І тому це було підґрунтям балотуватися в мери. Тому що я вбачала зовсім інший розвиток для нашого міста. Так, я не перемогла, але все ж таки виявилася права. Сьогодні наш мер (відсторонений від посади міського голови Олександр Лисенко, – ред.) замішаний в корупції, все ж таки мав певну особисту зацікавленість в процесах, над якими він керував, і міг би зробити набагато більше для нашого міста, маючи бюджет громади досить такий непоганий.

Це поганий досвід, коли депутат Верховної Ради балотується в орган місцевого самоврядування. Це була просто спроба перехопити політичний вплив «Батьківщини» саме «Слугами народу». Тому що у нас у 2020 році досі залишалася більшість в міській раді саме від «Батьківщини». І фактично йшла така політична міжусобиця між «Батьківщиною» та «Слугами народу»”, — зазначає Андріана Костенко.

– Була ситуація, коли журналісти зафіксували ваше особисте листування. Як ви взагалі до такого ставитеся?

– Насправді негативно. Я глибоко переконана, що це була неправильна моя дія, тому що я не мала права під час робочого часу листуватися або відповідати на особисті повідомлення. Але я людина, як і всі ми. І, знаєте, у кожної людини є певні моменти життя і стан. І кожен має право, мабуть, на помилку. Я приймаю, що це була моя провина. Багато трагічних ситуацій я пережила саме в особистому житті. Але в якому стані я б не перебувала, це в жодному разі ніяк не вплинуло на мою діяльність. Не в парламенті, не на окрузі.

Листування. «Карточный офис»

– Чи отримували ви тоді критику?

– Звісно, були телефонні дзвінки від багатьох журналістів і багато публікацій і, знову ж таки, Telegram-канали, особливо сумські, це все публікували, критикували, висміювали. Ідучи в політику, ти свідомо повинен розуміти, що ти публічна особа. Ми не маємо права дозволяти собі виходити за якісь рамки. До кожної посади є посадові обов'язки. І я вважаю, що це обличчя ми повинні принаймні тримати і відповідати за свої вчинки. Це моя провина, і критика була справедлива.

– Ви взагалі публічно відкрита для своїх виборців? Ведете активно соціальні мережі?

– Не відповідаю на коментарі, тому що я вважаю, що коментарі в соціальних мережах – це виключно шоу, можливо, питання дискредитації. Якщо у людини є насправді запит або коментар і він суттєвий, я виходжу на цю людину особисто в месенджері, або моя команда зв'язується, і потім ми виходимо на особистий контакт.

– У 2019 році була хвиля хейту, що ви не маєте політичного бекграунду.

Зараз, звісно, менше хейту. Вважаю, я досить успішний і дієвий народний депутат. Але ось критика, що я вчителька, як і була з 2019 року, так і залишається.

Тетяна Скрипка. Суспільне Суми

– Чи помічали ви коментарі гендерного аспекту, що жінка в політиці?

– Відчувала, можливо, досі десь трішечки відчуваю. Досить багато моїх колежанок, в тому числі і я, ми конкурентоспроможні багатьом чоловікам. І ось чоловіки, відчуваючи це, можливо, за тою самою гендерною ознакою трішечки применшують наш статус. Проте інколи це ріже око, інколи на це не звертаєш уваги, а інколи просто фахово борешся з цим.

– Чи плануєте ви балотуватися далі?

– Я в команді президента Володимира Зеленського. І якщо мені запропонують далі бути в команді, вважаю, що я досить фаховий експерт, навіть у своїй сфері захисту прав дітей. Мій досвід принесе непогані, добрі результати саме у відновленні нашої держави. Я бачу себе в команді президента, тому що команда “Слуги народу”, зокрема деякі мої колеги, вони не виправдали моїх очікувань.

Джерело

Новости Сумы