Тростянець – єдине місто на Сумщині, що опинилося під російською окупацією. На вокзальній площі й три роки потому залишаються зруйновані будівлі. На залізничній станції – обстріляний та згорілий потяг. Російські війська зайняли залізничний вокзал 28 лютого і перебували там до 26 березня 2022.
Вид на вокзальну площу у Тростянці. Суспільне Суми
"Стояло дуже багато машин великих САУ, прямо такі величезні. Вони стріляли в сторону Охтирки. Тут ще були магазини, хоч вони вже були такі розграбовані, виламані двері, вишиблені вікна, тому що САУ, коли стріляють – дрижить земля", — розповіла місцева жителька Світлана Демидова.
Відновлений будинок навпроти вокзальної площі в Тростянці. Суспільне Суми
Вона розповіла, що пам’ятає ті події буквально по днях. Жінка разом із родиною залишалася в місті.
Світлана Демидова. Суспільне Суми
"Техніку було дуже чути, і в повітрі навіть був такий, знаєте, запах такого мастила, напевне, тому що її було дуже багато", — згадує Світлана.
У перші дні повномасштабної війни, згадує, тростянчани вже не могли пересуватися містом автівками, а на вокзальній площі стояла техніка, поруч працювали російські штаби. Залізничний вокзал армійці РФ використовували як одну з вогневих позицій. В приміщеннях поруч – катували місцевих жителів.
"Поховань у нас майже не було, тому що росіяни обстрілювали кладовище, вони не давали нам хоронити".
Вокзальна площа в Тростянці. Суспільне Суми
Вже за кілька днів, згадує Світлана, їй із родиною довелося ховатися у погріб від вибухів – в укритті, говорить, сиділи майже весь час .
"Мої діти, мій чоловік, моя мама, мама чоловіка в погребі сиділи і ми просто рахували. Оці постріли були кожні сім хвилин. У мене була така селфі-палка в погребі, не було зв'язку. Я так телефон на селфі-палку підіймала, Telegram прогрузився, тоді ми могли почитати, що там пишуть".
Продукти у місцевих жителів почали закінчуватися за кілька днів окупації, каже Світлана. Магазини ж були розграбовані.
"Люди не роблять собі великих запасів. Зараз є магазини, ти пішов собі і купив. І в момент, коли почалася окупація, люди, які не мають нічого, то їм було дуже складно. В погребі була картопля, була морква, були якісь там закрутки, да, банки і це дуже-дуже допомагало. От якщо у вас немає, то з вами обов'язково поділяться", — згадує Світлана.
Тростянець. Квітень, 2025. Суспільне Суми
До вторгнення російських військ на площі працювали близько трьох десятків магазинів. Усі були розбиті у період окупації. В десятих числах березня, коли не було електрики та газу, Світлана із родиною вирішили перебратися в інший район міста.
"Чоловік каже: "Забирай саме найцінніше". І ти стоїш посеред свого будинку і ти не знаєш, що тобі найцінніше. Діти, документи, фото – і все. А з речей, я пам'ятаю, я взяла вишиванку. От не знаю чого, може того, що я вчителька? Заховала в пакет", — поділилася жінка.
Пам’ятний знак воїнам 93 ОМБр «Холодний Яр». Суспільне Суми
У 20 числах березня бійці 93 окремої механізованої бригади "Холодний яр" розпочали наступальну операцію по визволенню Тростянця. Місто холодноярівці звільнили 26 березня 2022 року за допомогою бійців територіальної оборони і місцевих партизанів. Ще через два тижні Збройні Сили повністю звільнили Сумщину. Світлана говорить – пам’ятає, як виходили назустріч українським бійцям.
"Хотілось їх обійняти, в той час усі намагалися їм щось принести: гарячого супу, або якусь банку компота, або ще що їм треба. Ми запитували, підходили до них, може вам що треба. Хоча, насправді, в нас самих особливо нічого не було".
"Ми розуміли, що це не закінчилося в країні, але хоч трішки це закінчилось в нашому місті. Першим ділом, що робити? Треба наводити лад – і почали наводити лад. Отут, на площі, це зараз в нас тут розрівняно. А тут були такі перекопані капоніри, дуже великі, тут техніки було багато, знищеної техніки було багато", — говорить Світлана.
Пошкоджена садиба Кеніга в Тростянці. Суспільне Суми
Міський голова Тростянця Юрій Бова, на своїй сторінці у Фейсбук оприлюднив цифри: загальні збитки, завдані громаді російськими військами, сягали понад 100 млн доларів. Серед зруйнованих будівель – місцева лікарня, садиба Кеніга, музейно-виставковий центр "Тростянецький", цехи тростянецької шоколадної фабрики.
"На фабриці були також росіяни, їли шоколад, грабували, брали звідти все, що хотіли. Мій чоловік був в бригаді, яка будувала бісквітну секцію. І було дуже шкода, коли побачили розбиту будівлю саме бісквітної секції. На сьогоднішній день вони вже відновили своє виробництво".
Пошкоджена садиба Кеніга в Тростянці. Суспільне Суми
Унаслідок російської окупації пошкоджені 59 об’єктів комунальної власності; частково зруйновані 800 житлових будинків, 250 квартир; повністю зруйновані 3 багатоповерхівки, 12 приватних будинків, написав Юрій Бова у соцмережі Фейсбук.
Ремонтні роботи в Тростянці на Сумщині. Суспільне Суми
За словами Юрія Бови, загалом з Тростянецької громади російські війська вивели 323 одиниці техніки. За місяць окупації в населених пунктах Тростянеччини було знищено більше 140 одиниць російської військової техніки .
"Ми будемо надалі підтримувати, напевно, Збройні сили України. Донатити, ходити на роботу, платити податки і щоб все ж таки була в нас якась, знаєте, світла полоса в майбутньому. Я думаю, що все буде добре", — додала Світлана.