Як на Сумщині зустрічають українців із окупованих територій: документи, ночівля, гуманітарна допомога та виплати | Новини Сум

На Сумщині працює єдиний пункт пропуску з території рф «Колотилівка-Покровка». Його щодня перетинають близько сотні людей. З квітня 2022 року кордон перетнули 38 000 осіб, з них понад 3000 – діти. Здебільшого це мешканці Запорізької, Херсонської, Донецької та Луганської областей.

Вчора міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук під час робочого візиту на Сумщину перевірила роботу з надання необхідної допомоги українцям, які повертаються з ТОТ через рф.

«На тимчасово окупованих територіях проживає понад 6 мільйонів українців. Люди хочуть виїжджати, намагаються знайти шлях, можливості, щоб виїхати з ТОТ та в‘їхати на територію, підконтрольну Україні. Наше завдання зробити так, щоб люди знали, що їх тут чекають. Громадяни, які приїжджають з окупованих територій мають відчувати, що державі вони потрібні. Ми дотримуємося норм міжнародного права, тож держава забезпечує безплатне переміщення цих людей, харчі, супровід, надає усю необхідну першочергову допомогу», – наголосила Ірина Верещук.

Посадовиця також зазначила, що значну підтримку українцям, які повертаються коридором, надають міжнародні фонди та українські громадські організації.


Після того, як українці перетинають сіру зону, їх автобусами довозять до центру перевірки документів, також там громадянам допомагають з реєстрацією на грошову допомогу – 10 800 грн від УВКБ ООН. За словами голови ОВА Сумщини Володимира Артюха, через підвищену інтенсивність обстрілів у місці, де раніше розташовувався центр, зросла загроза життю людей, тож центр перевірки документів осіб, які виїжджають із ТОТ, перенесли в Суми.


Пара пенсіонерів, яка у цей день подолала шлях із Донеччини, у центрі перевірки документів.

Наступний етап – транзитний центр короткотермінового перебування, де також надають безплатну психологічну, юридичну, гуманітарну допомогу. Він працює цілодобово.

«Ночують приїжджі у нас. Ми їх розселяємо, годуємо, люди можуть прийняти душ. За потреби допомагаємо з відновленням документів, а соцслужби реєструють людей на щоденний ранковий евакуаційний потяг у Київ та на автобусні рейси в інші міста. Здебільшого це пенсіонери, жінки з дітьми, маломобільні громадяни. Часто люди з окупованих територій у важкому емоційному стані, дехто навіть говорить пошепки певний час, із ними працюють психологи.

Взимку за день центр проходять 50-60 осіб, а за рік – 18 500 людей», – розповіла Юлія, програмний координатор громадської організації «Плурітон».

Як зазначила волонтерка, громадську організацію підтримують партнери: Польська гуманітарна акція, ЮНІСЕФ, БФ «Схід SOS», Гуманітарна місія «Проліска», Міжнародна організація «World Central Kitchen» та інші.





«В загальному все функціонує добре. Хочу подякувати всім учасникам процесу, адже бачу, скільки зроблено роботи», – зазначила віцепремʼєрка.

Важлива новина: До уваги сумчан: із березня в Україні запрацюють нові правила допомоги ВПО

Джерело

Новости Сумы