Як працюють фахові коледжі у Конотопі під час повномасштабної війни

У Конотопі працюють три фахові коледжі, що готують спеціалістів у галузях техніки, педагогіки та медицини. Сюди можна вступити після 9 та 11 класів, а також на базі диплома кваліфікованого робітника.

Класичний фаховий коледж Сумського державного університету

Класичний фаховий коледж Сумського державного університету. Суспільне Суми

Класичний фаховий коледж Сумського державного університету заснували у 1890 році, як технічне залізничне училище. Попри війну, нині тут навчається понад 1350 студентів.

"Ми пишаємося своєю 135-річною історією та працюємо, щоб зберігати традиції й відповідати на виклики сучасності”, — говорить директорка Тетяна Гребеник.

Менеджмент, комп’ютерна інженерія, машинобудування, електроніка, будівництво, землеустрій, фізична культура — це частина спеціальностей, які можна опанувати у Конотопському фаховому коледжі. На базі коледжу також діють лабораторії VR/AR, Центр цифрової освіти DLC Konotop, технічні, наукові та волонтерські гуртки.

Нині студенти навчаються за змішаною формою: поєднують очний і дистанційний формати. Попри війну, говорить директорка Тетяна Гребеник, кількість студентів у коледжі не зменшилася:

"Навпаки — дещо зросла. Так, частина здобувачів перебуває за кордоном, але продовжує навчання дистанційно. Ми забезпечуємо для них повний доступ до всіх ресурсів і підтримку".

За період повномасштабного вторгнення у коледжі не скоротили жодної зі спеціальностей. Додали й нові напрями підготовки: "Фізична культура і спорт", "Професійна освіта. Будівництво і зварювання" та "Юридична діяльність і офісна справа".

Конотопський індустріально-педагогічний фаховий коледж СумДУ

Конотопський індустріально-педагогічний фаховий коледж СумДУ. Суспільне Суми

Заклад із понад 80-річною історією готує спеціалістів з електроенергетики, інженерної механіки, металургії, ІТ, професійної освіти. Студенти мають змогу проходити практику на підприємствах, брати участь в інженерних конкурсах, технічних проєктах. Директор коледжу Дмитро Косенко розповідає, що коледж поєднує традиції інженерної та педагогічної школи з сучасними освітніми підходами. Нині у закладі діє змішана форма навчання.

"Значну частину занять проводимо дистанційно. Крім того, в коледжі облаштовано 11 аудиторій під укриття, що дозволяє проводити заняття навіть під час тривоги".

За останні роки у коледжі не закривали жодної з наявних спеціальностей. Нові освітні програми також не відкривали, проте наявні освітні програми мають попит.

"Попри війну, кількість студентів зросла — наразі маємо 904 здобувачів освіти”, — зазначає Дмитро Косенко.

Частина студентів коледжу нині перебуває за межами України, але продовжує навчання дистанційно.

Конотопський фаховий медичний коледж

Конотопський фаховий медичний коледж. Facebook Конотопського фахового медколеджу

Історія КЗСОР "Конотопський фаховий медичний коледж" розпочалася у 30-х роках XX століття. Після випуску 2025 року в закладі залишилися 202 студенти, які навчаються за спеціальністю "Медсестринство" (спеціалізації: "Лікувальна справа", "Сестринська справа", "Молодша медична сестра" — останню відкрили у 2024 році).

Студенти опановують практичні навички в медзакладах, беруть участь у тренінгах, мистецьких і соціальних ініціативах. У закладі також акцентують у на національно-патріотичному вихованні та волонтерстві.

У перші місяці повномасштабної війни коледж перейшов на дистанційне навчання, згодом — на змішане. Частина студентів і викладачів виїхала або була мобілізована. Нині, говорить заступниця директора з виховної роботи Оксана Немеш, заняття адаптовані для проведення в укриттях:

"У студентів змінився психоемоційний стан, але вони виявили справжню професійну зрілість. Наші здобувачі навчилися працювати в складних умовах — під сирени, без інтернету чи світла".

У 2024 році в коледжі відкрили нову спеціалізацію — "Молодша медична сестра". У закладі зазначають, що це стало відповіддю на потребу в догляді за пораненими, людьми з інвалідністю та переселенцями.

Усі три коледжі Конотопа надають студентам місця в гуртожитках. На базі закладів працюють спортивні секції, творчі й технічні гуртки. Студенти можуть брати участь у наукових конкурсах і міжнародних програмах.

Закон "Про фахову передвищу освіту" набув чинності у серпні 2019 року. Він передбачає, що коледжі та технікуми готують фахових молодших бакалаврів. У 2020 році представники коледжів Сумщини, зокрема і з Конотопу, збиралися в студії Суспільного, аби обговорити реформу передвищої фахової освіти.

Джерело

Новости Сумы