Як Сумщина готується до можливого наступу та піклується про своїх мешканців? Інтерв’ю з Володимиром Пацюком — командиром роти добровольчого формування територіальної громади міста Сум

 

Коментар Володимира Біцака  для Апостроф TV щодо поточної ситуації на Сумщині

Журналіст: Пане Володимире, підкажіть, будь ласка, як сьогодні держава та місцева влада спільно працюють для того, аби мешканці Сумщини мали надійне укриття, світло, воду, тепло під час обстрілів?

Володимир Біцак: Робота в цьому напрямку ведеться постійно, не перший рік. Завдяки співфінансуванню з державного та місцевих бюджетів, а також за підтримки міжнародних організацій, таких як Червоний Хрест та ЮНІСЕФ (до певного часу), триває будівництво та облаштування захисних споруд по всім ОТГ Сумського району, включно з містом Суми. Звісно, обсяги робіт могли б бути більшими, але фінансування, на жаль, завжди обмежене. Тому ми діємо згідно з планом та наявними коштами.

Журналіст: Пане Володимире, підкажіть, будь ласка, які практичні кроки Ваша команда робить наразі, аби підтримати психологічно та матеріально родини, які втратили дім або близьких під час обстрілів?

Володимир Біцак: Сумська районна рада активно долучається до підтримки постраждалих. Особисто я організовував спектакль для дітей військовослужбовців та загиблих, щоб допомогти їм відволіктися від жахіть війни. На постійній основі діють різні організації, які надають психологічну та правову допомогу. Наприклад, організація «Право на захист» консультує ВПО щодо їхніх прав, допомагає з оформленням документів.

Журналіст: Тоді підкажіть, будь ласка, як щодо останньої жахливої трагедії, що влаштували росіяни на території України? Підкажіть, будь ласка, як Суми від цього відійшли?

Володимир Біцак: Цю подію вже багато хто називає «Кривава Вербна неділя». Це був надзвичайно важкий удар для всіх нас. Але сумчани продемонстрували свою згуртованість та єдність. Вже протягом трьох днів було відновлено рух тролейбусів, замінено пошкоджені опори. Благодійні організації оперативно забезпечили людей вікнами. Вже в перший вечір комунальні служби розчищали вулиці від уламків. Особисто я вважаю за необхідне вшанувати пам’ять загиблих, встановивши меморіальний пам’ятник на місці трагедії.

Журналіст: Ми дуже сподіваємось, що вашу ініціативу почують і всі разом зробимо те, що ви запропонували. Хотіли у вас запитати, як організована евакуація вразливих категорій людей: похилого віку, мам з дітьми, інвалідів, щоб вони могли виїжджати без паніки та у безпеці?

Володимир Біцак: У нас працюють спеціальні підрозділи, зокрема «Білі янголи». Благодійні організації також активно допомагають. Вчора особисто я брав участь в евакуації літньої жінки з Білопілля до безпечного хоспісу з гідними умовами. Я був приємно вражений чистотою та рівнем харчування там. Хочу закликати всіх, хто ще вагається, евакуюватися. Можливості є, головне – бажання.

Журналіст: Пане Володимире, хотілось все таки уточнити, які саме ініціативи добровольців та волонтерів найбільше допомагають сьогодні громаді Сумщини? І як влада, до прикладу, планує інтегрувати ваш досвід у дострокову стратегію відновлення?

Володимир Біцак: Допомога від волонтерів та благодійних організацій є неоціненною. Минулого тижня Сумська районна рада підписала меморандум про співпрацю з американською благодійною організацією, яка займається постачанням автомобілів. Ми переобладнуємо їх для потреб нашого добровольчого формування, зокрема для оборони неба на Покровському напрямку. Інші організації зі Сполучених Штатів надають кошти на продуктові набори для мешканців громади. Хочу підкреслити, що американський народ підтримує український народ. Щодо політики, то я спілкувався з Джеффрі Гартманом, і він зазначив, що думка звичайних американців часто відрізняється від офіційної політики.

Журналіст: Пане Володимире, що для вас сьогодні найголовніше у підтримці сумчан: медикаменти, транспорт, побутові потреби чи просто слова щирої допомоги? Як кожен із нас сьогодні, глядачів, може долучитися та стати корисним, якщо є таке бажання і мотивація?

Володимир Біцак: Найперше – це слово підтримки. Російські пропагандистські канали активно розповсюджують фейки про евакуацію, намагаючись посіяти паніку. Важливо, щоб люди розуміли, що Збройні Сили України та добровольчі формування їх захищають. Я вважаю, що було б доречно закріпити зброю за всіма охочими, хто може її тримати та пройде відповідне навчання, особливо в прикордонних громадах. Ми вже плануємо проводити навчання для жінок, які хочуть навчитися стріляти, щоб дати гідну відсіч ворогу.

Журналіст: Тактичне заняття з тактичної медицини чи є у вас у планах?

Володимир Біцак: Звісно, тактична медицина є одним з першочергових напрямків навчання. З мінно-вибуховою справою, можливо, немає потреби проводити поглиблені навчання для всіх, але надати базові знання про поводження зі зброєю – як зарядити, розрядити, розібрати, почистити – необхідно. Це важливо як для чоловіків, так і для жінок, які готові захищати свою землю.

Журналіст: Пане Володимире, з огляду на останнє просування окупантів на околицях Сумщини, які термінові заходи ви та ваша команда вживаєте для укріплення оборони та забезпечення евакуаційних коридорів, аби захистити мирних жителів, якщо такі потреби виникнуть?

Володимир Біцак: Наше добровольче формування розробляє детальний план оборони, включаючи зовнішнє та внутрішнє кільця. Ми моделюємо різні сценарії розвитку подій, щоб бути готовими до будь-якого загострення. Хоча я не вірю в просування ворога вглиб області, ми повинні бути готові до всього, як то кажуть, «попереджений – значить озброєний».

Джерело

Новости Сумы