На Сумщині, у Нижньосироватській громаді, яка об'єднує п’ять сіл, від початку повномасштабного вторгнення прихистили майже 400 переселенців. Людей заселяли як у порожні будинки, так і в модульне містечко. Лише в ньому наразі проживає 64 людини, серед яких – родина Інни Бубель із прикордонного села Угроїди. Як село приймає вимушених переселенців та які умови створює – дізнавалося Суспільне.
“Приїхали з Угроїдів. Ми проживали там, дітки ходили до школи. Усе було добре. Потім нас евакуювали і ми поїхали в Ромни, а потім з Ромнів приїхали сюди”, – розповідає переселенка Інна.
Інна Бубель із чотирма дітьми переїхала до модульного містечка майже пів року тому. Жінка згадує: через постійні обстріли з рідного дому довелося тікати. Від будинку майже нічого не лишилося.
Господарство переселенців, Нижня Сироватка, Сумська область, 2025 рік. Суспільне Суми
“Усе, що можна було, все порозбивали, нічого немає. Нічого не залишилося. Там же немає ні світла, немає нічого”, – пояснює жінка.
Модульне містечко, Нижня Сироватка, Сумська область, 2025 рік. Суспільне Суми
Пані Інна розповідає, допомогли місцеві мешканці, благодійники та влада. Привезли продукти, одяг і побутові речі.
“Дуже допомагали, картоплю привозили, консервацію, щоб ми не сиділи без шматка хліба. Я дуже їм вдячна, що є такі люди на білому світі. Дуже мало таких”, – каже переселенка.
Родина переселенців у модульному містечку, Нижня Сироватка, Сумська область, 2025 рік. Суспільне Суми
Від початку повномасштабного вторгнення громада прийняла майже півтисячі переселенців, каже начальниця відділу соціального захисту населення та ветеранської політики сільської ради Олена Войтенко.
“Плюс ті, що реєструвалися по «Дії» – і нині в нас налічується приблизно 767 ВПО. Допомагаємо, чим можемо. Коли почали бомбити Краснопілля, звідти масово почали до нас переселятися люди. Ми дали оголошення, що люди потребують одягу, бо їхали голі і босі, без нічого. Люди приносили одяг, речі, харчові продукти, картоплю. Усе, в кого що було, всі зносили і допомагали”, – пояснює Олена Войтенко.
Діти у модульному містечку, Нижня Сироватка, Сумська область, 2025 рік. Суспільне Суми
Нині в модульному містечку проживають 39 дітей, додає Олена Войтенко.
“Поряд із модульним містечком лікарня, сільська рада, дитячий садочок, школа”, – говорить начальниця відділу соціального захисту населення та ветеранської політики сільської ради.
Олена Войтенко. Суспільне Суми
За словами сільського голови Нижньосироватської громади В’ячеслава Суспіцина, це –один із перших пілотних проєктів модульного житла в Україні.
В’ячеслав Суспіцин. Суспільне Суми
“Пілотний проєкт в Україні, який був реалізований на території нашої громади за підтримки УВКБ ООН. Спільно із СОВА, і Нижньосироватською сільською радою. 10 різнотипних будинків – від 25 квадратних метрів і до 54-х. Вони не знімають ці будиночки, я хочу підкреслити, УВКБ ООН надав у постійне користування. Загалом містечко вмістило 64 людини. І з них, ви бачите нашу радість, – 39 дітей. Це і садочки і школи. Два повноцінних класи. Дякуємо нашим захисникам. Сподіваємося, що наші діти і ВП, і місцеві – усі залишаться тут, на місцях, і їм не доведеться більше нікуди переїжджати”, – додає сільський голова.
Домашні улюбленці переселенців, Нижня Сироватка, Сумська область, 2025 рік. Суспільне Суми