З ринітом періодично зіштовхуються всі люди. Він може виникати в сезон застуд через переохолодження, віруси чи інфекції, розвиватися на фоні травм носа чи супроводжувати алергію. Для кожного з випадків призначені окремі групи лікарських засобів. Якими вони бувають, коли потрібні судинозвужувальні препарати як «Нафтизин» та як вибрати потрібний склад, розповімо далі.
Класифікація та особливості засобів від нежитю
Щоб розуміти, який препарат від риніту буде ефективним, важливо визначити причину його появи. Для цього варто звернутися до сімейного лікаря, який за результатами огляду та симптомами зможе точніше сказати, чим спровокований стан. У деяких випадках можуть знадобитися додаткові лабораторні дослідження. Самостійно розібратися з походженням нежитю майже неможливо — здогадатися можна лише у випадку переохолодження чи сезонної алергії. Всі засоби від нежитю можна розділити на 6 груп:
Судинозвужувальні — допомагають подолати набряк слизової оболонки. Полегшують носове дихання, однак не усувають причину нежитю. Тривалість лікування не повинна перевищувати 10 днів через ризик звикання.
Протимікробні — усувають шкідливі мікроорганізми, які спричинили риніт. Існують антибактеріальні засоби для боротьби з бактеріями, та противірусні, що здатні запобігти поширенню патогенів.
Розчини морської води чи солі — ізотонічні, які зволожують слизову, чи гіпертонічні, що усувають набряк. Знищують віруси та бактерії, підвищують місцевий імунітет, мають протизапальні властивості.
Колоїдні на основі срібла — нова формула, яка стрімко здобуває популярність. Мають протимікробний, противірусний та протигрибковий ефекти.
Глюкокортикостероїди — на гормональній основі. Переважно застосовуються під час сезонної алергії. Мають потужні протизапальні та протиалергічні властивості.
На рослинній основі — з ефірними оліями та витяжками. Відрізняються м’якою дією та безпекою під час використання.
Кожна група має свої особливості використання. Саме тому важлива консультація з фахівцем.
Як вибрати та використовувати засоби від нежитю
Щоб лікування було комфортним, ефективним та безпечним, необхідно дотримуватися інструкції до конкретних медикаментів та не обирати засоби самостійно. Наприклад:
гормональні препарати можуть спричинити побічні дії;
рослинні вимагають уваги до компонентів, адже у хворого може бути алергія на них;
антибактеріальні засоби неефективні у боротьбі з вірусами;
судинозвужувальні мають певний перелік протипоказань до вживання.
Звернувшись до лікаря, пацієнт буде впевнений у правильності поставленого діагнозу. Завдяки правильним дозуванням, складу та графіку лікування вдасться швидко усунути нежить та запобігти розвитку побічних ефектів.