“Ми брали участь майже у всіх ударах по території Росії”: історія 14 полку безпілотних авіакомплексів

Бійці 14 окремого полку безпілотних авіаційних комплексів залітають на дві тисячі кілометрів углиб Російської Федерації. Цей підрозділ б'є по стратегічних об’єктах військової інфраструктури, зокрема в Енгельсі, Брянську та інших містах РФ, використовуючи безпілотні системи. Про ключові бойові місії полку, а також про майбутнє дронових військ в Україні Суспільне Суми поспілкувалося із заступником командира полку Романом Пархановим.

14 окремий полк БпАК спеціалізується на глибоких ударах по стратегічних обєктах РФ, використовуючи безпілотні системи. Про операцію СБУ "Павутина" Роман Парханов говорить:

“Це була дуже потужна операція, яка, я думаю, надасть наснаги нашим військовослужбовцям, які зараз несуть дуже непросту службу в тих умовах, які склалися — від Сумської області до Херсонської. Я вважаю, що пройде деякий час, і ці операції будуть прописані в військових підручниках, яким чином це все робилося. І, можливо, ми через якийсь час дізнаємось, хто це робив і яким чином це спрацювало”, — сказав Роман Парханов.

Роман Парханов. Суспільне Суми“У мене кожного разу при цих запусках є хвилювання, до цілі. Я думаю, це холодний душ для нашого ворога, який з кожним разом буде розуміти, що треба закінчувати війну".

Який вигляд має типовий день у підрозділі безпілотної авіації

"Наш підрозділ один із небагатьох, який працює на Deep Strike — це глибинне ураження по території противника. То, що ми робимо, майже ніхто в Україні. Цим займається саме наш 14-й полк. Якщо є вільний час, то наші бійці вивчають матеріальну базу, нові засоби ураження, ті, які надходять до нас все більше від виробників, які виробляють це все на території України. Відповідно, є час і для дозвілля. Всі ми люди і повинні відпочивати від тих буднів, які в нас є”, — сказав Роман Парханов

14 окремому полку БпАК два роки. Третина військовослужбовців, які проходять службу в підрозділі, — вихідці з ССО.

“Два роки тому з'явилася ідея із режиму «Мавіків» та FPV перейти на засоби ураження ті, які ми можемо використовувати на більш дальні дистанції. Зʼявились пропозиції наших партнерів, які почали нам пропонувати свої засоби ураження, щоб ми їх використовували. Звідси з'явилася ідея організації полку для глибинного ураження території нашого ворога. Ми працювали, починали працювати від тактичного рівня, потім це був оперативно-тактичний рівень, і зараз це Deep Strike .

Оператори БпЛА готують дрони до вильоту. 14 полк безпілотних авіакомплексів

Навчання операторів БпЛА

"У нас є учбовий центр Сил безпілотних систем, де проходиться БЗВП 45 днів, де бійці отримують загальновійськову підготовку, як всі військовослужбовці. А потім існує спеціалізація. Проходимо ми навчання і у себе в підрозділі, і дуже багато наших військовослужбовців проходять навчання за кордоном в учбових центрах тих виробників, які дають нам можливість робити ці ураження і навчають нас використовувати ці засоби ураження”, — сказав пан Роман.

За його словами, бійці починали працювати з безпілотниками "Мавіками" та деякими видами FPV. Також працювали на дронах, які роблять скиди вибухівки. Але війна змінюється, як і засоби ураження ворога.

"Я думаю, що кожні три-шість місяців концепт ведення війни безпілотними комплексами змінюється на 100%. Якщо спочатку це були баражуючі боєприпаси Switch Blades, наприклад, було 300, потім стало 600. Ті БпЛА «Вампіри», на якомусь етапі ми почали використовувати засоби ураження, дальнього ураження і переходити на використання дронів made in Ukraine. Нині 80% — це дрони, які виробляються на території України. Є такі, що літають на відстань до 2000 км. Це Уфа, це Башкірія, це Дальний Север, Мурманська область. Ну, ми знаємо, як це працює. Ленінградська область, Енгельс. Це наша робота”.

Нещодавно 14 полк почав використовувати дрони з авіабомбами FAP-250. Командир Роман впевнений, що "ці засоби ураження дуже ефективні для того, щоб мінімальними затратами наносити максимальний урон ворогу”.

“Усе, що було уражено на території Росії, майже все, ми брали в цьому участь” .

"Ми починали з простих розвідників. А далі у нас були успішні, неуспішні операції тактичного рівня, потім були оперативного рівня до 200 км, а потім пішли вже у глибину РФ. Всі ми пам'ятаємо перші запуски, і це було «вау». Над Москвою літало незрозуміло що", — згадав Роман Парханов.

"Операції по НПЗ, Енгельс, склади ГРАУ — це наша робота"

Оператори БпЛА готують дрони до вильоту. 14 полк безпілотних авіакомплексів

"Я б звернув би увагу на вибухи, які були на складах ГРАУ. Були розвіддані, що туди завезли корейські боєприпаси. Там були корейські ракети. І ми відпрацьовували цю операцію протягом тижня. Там вже кілька уражень було. Там на двох складах ГРАУ знаходились оці всі боєприпаси. Росіяни тоді почали наступ на наше Курське угруповання. І після того, як ми відпрацювали по цих складам, їх натиск зменшився. І це дало можливість нам утримати ті позиції, на яких ми стояли в Курській області тоді.

Всі пам'ятають ураження літаків на аеродромі в Енгельсі, наприклад. Ну, це були дуже вдалі операції. Операції по НПЗ — це наша робота. Ми працювали по нафтопереробних оцих заводах.

"Усе починається з розвідданих, які ми отримуємо. Тобто ми знаємо, куди летіти. Ми отримуємо завдання і ми його починаємо відпрацьовувати. Ми робимо коридор, по якому там летять наші безпілотники. Ми працюємо над планом, за яким ми потім чітко намагаємося рухатися. Бувають такі історії, коли треба буквально по ходу змінювати щось".

Оператори БпЛА готують дрони до вильоту. 14 полк безпілотних авіакомплексів

Кожну місію військові продумують до деталей, враховують ППО противника.

"Я зараз не беру Москву, яка там утикана всіма цими засобами ППО. І ми, аби проробити собі коридор, плануємо завдання таким чином, аби уразити ці засоби ППО, де підуть наші літачки, які підуть далі. Вибираються висоти, вибираються коридори, по яких ми проходимо. Потім наступний етап — ураження цілі. Треба обманути засоби ППО, які знаходяться безпосередньо над об'єктом. Це може бути масована атака, це можуть бути якісь хитрощі, які ми використовуємо", — сказав командир Роман.

За його словами, раніше Сили оборони України використовували засоби ураження партнерів. Вони дороговартісні й не закривають усі потреби, тому країна не могла собі дозволити постійно їх використовувати.

"Ми кожного дня випробовуємо нові якісь варіанти е можуть бути якісь нові композитні матеріали.

Штучний інтелект може заноситися в пам'ять дрона, який буде працювати без використання GPS. Наприклад, знаючи просто місцевість, на яку він проходить для того, щоб орієнтуватися, виходячи із того, що він бачить на землі”.

Рекрутинг: як потрапити до 14 полку безпілотних авіакомплексів

Роман Парханов та кореспондентка Суспільного Христина Довбня після інтерв’ю. Суспільне Суми

"Дуже багато людей, які подають заявки, щоб брати участь в тому, що ми робимо, не потрапляють до нашого підрозділу, тому що вони нам не підходять. Але нам потрібні люди і в кухню, і в роту охоронну. Можна зайти на сайт нашого полку і подивитися, там є і вакансії, там є можливості обрати для себе спеціальність, яка буде підходити саме для цього хлопця або дівчини”, — сказав командир Роман.

За його словами, в полку потрібні мотивовані та фахові люди.

"У нас майже відсутня мобілізація. Ми беремо людей, які проходили службу в інших підрозділах і мають досвід розуміння того, як це працює. Ми дуже багато приділяємо уваги навчанню. Це дуже важливо”.

Про майбутнє авіації та безпілотників

Оператори БпЛА готують дрони до вильоту. 14 полк безпілотних авіакомплексів

"Значення авіації, де є пілот, буде дуже швидко сходити на нуль. Так, літаки можуть використовуватися як тактична, медицинська авіація. Але своє значення, як рід військ, вона буде втрачати. Поступово, але це так буде. І дрони це все перегорнуть.

Дрони різні бувають. От зараз у нас ДВСні дрони, але вони ж можуть бути реактивними, які можуть рухатися зі швидкістю не 100-120 км, а 700-800. Це вже ракетна техніка.

І нам треба рухатися як ракетна техніка.

Я думаю, що майбутнє саме в цьому. Причому ці дрони повинні бути від тактичного рівня до рівня, коли вони зможуть пролітати дві, три тисячі кілометрів.

Ми робимо все для того, щоб війна завершилася. Від нашої роботи залежить те, як швидко вона завершиться. Я казав, що війну треба переводити на територію ворога. Ну, це обов'язково. Вони повинні відчувати те, що відчуваємо ми тут. Я бачив дуже багато розбомблених населених пунктів, ну, просто в нуль, в хлам, там нічого не залишилось. І тому вони повинні відчувати те, що відчуваємо ми", — сказав капітан Роман.

"Мій старший син теж на війні, теж воює. Донька і молодший син за кордоном. В мене молодший син питає: «Чому, папа, чому я тут, а ти там? Чому в мене немає дитинства?»" .

Джерело

Новости Сумы