Модульні чи підземні укриття у Сумах — куди підуть гроші

Молода команда сумських незалежних архітекторів, об’єднаних у громадську ініціативу «Суми Майбутнього – Архітектори»  презентувала громаді проєкт модульних укриттів, над яким вони працюють з минулого року. Розробка модульної конструкції укриття  розрахована на 12 – 15 осіб і захищатиме від ударної хвилі, уламків, стрілецької зброї.

Презентація пройшла в Сумській міській раді та мала й меті привернути до проєкту увагу громадськості та влади. На презентації були присутні журналісти, замісник мера міста Артем Кузнецов та начальник Управління муніципальної безпеки Сумської міської ради Віталій Дейниченко.

  

 Робота ще триває, ми не намагаємося винайти велосипед, єдине, хочемо, щоб місцеві будівельники почали створювати такі бюджетні модулі саме за нашим проєктом, який ми готові надати їм безплатно. Купувати конструкції  у Дніпрі чи в інших містах економічно не вигідно. Крім того, ми розуміємо, що потреба Сум у модульних укриттях велика, війна закінчиться не скоро, то місцеві виробники матимуть замовлення, створюватимуть робочі місця, забезпечуватимуть  сум’ян роботою.  У мирні часи модулі  можна перетворити на місця відпочинку в парках або на громадські зупинки, наш проєкт передбачає й такі  можливості, наголошує Ігор Титаренко, один з розробників, який керував презентацією.

Команда розробників проаналізувала локації нашого міста, які найбільше потребують модульних укриттів. Це території торговельних центів, ринки, парки, площі, вокзали, військкомати, зупинки з найбільшим трафіком, кінцеві зупинки, жилі спальні райони, які не мають цивільних сховищ.

Чітких відповідей від очільників міста про те, як влада збирається допомагати втілювати ідею розробників у життя, наші журналісти  не почули. Натомість Віталій Дейниченко прокоментував, що опрацювання питань побудови  модульних швидкоспоруджувальних наземних, напівпідземних, підземних укриттів є у планах міської влади.  А також наголосив, що за бюджетні кошти вони можуть будувати лише сертифіковані укриття, які пройшли усі етапи перевірки і затверджені відповідними повноважними органами.

На цей час у міської влади є комерційні пропозиції стосовно будівництва швидкоспоруджуваних модульних укриттів від 10 українських виробників на 20, 50, 100 та 150 осіб за ціною від 800 000 грн за 20-ти містний до 4 714 000 грн за 150-ти містний модуль. Якщо необхідність  модульних укриттів для міста буде погоджена  міською військовою адміністрацією, то виробника виберуть на умовах тендеру.  

За аналізом з відкритих джерел міська військова адміністрація на цьому етапі надає перевагу ремонтам та облаштуванню  укриттів  — підземних споруд.

Процедура сертифікації модульних укриттів  складна, бо саме розробник відповідатиме за наслідки, які можуть статися під час перебування людей в укриттях під час обстрілів. Молоді архітектори запевняють, що готові пройти усі кола перевірок і узгоджень, щоб наше місто отримало свій власний проект модульних укриттів, як у інших містах України. Проте цей процес можна прискорити лише за підтримки влади.

Журналістам Віталій Дейниченко розповів, що за минулий рік у місті додано 99 укриттів, в поточному році заплановано 106 укриттів на 30466 осіб, на побудову яких громада витратить  147 241 136 грн бюджетних коштів.  

У 2024 році заплановано:

  • визнання найпростішим укриттям на 1500 осіб підземного переходу біля фонтану Садко;
  • перемовини з власниками торговельних центрів міста, щодо необхідності побудови укриттів поблизу місць торгівлі коштом власників;
  •  сприяти виділенню коштів управлінню капітального будівництва та дорожнього господарства на виготовлення проєктно-кошторисної документації для будівництва захисних споруд подвійного призначення, а саме:  підземних паркінгів на вулиці Івана Сірка та вулиці Матющенка — на 8333 місць кожне, та найпростішого укриття під Театральною площею на 2500 місць.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram Viber Facebook

Джерело

Новости Сумы