Сум’янка Пані Зоя, яка вклала свої гроші в купівлю квартири у Сумах в новобудові на Проспекті Лушпи, в житловому комплексі “Еспланада”, каже що повинна була отримати нову квартиру до повномасштабної війни. Але до цього часу квартиру так і не отримала. Жінка говорить, що вже згодна, щоб їй повернули гроші, не дивлячись на те, що за ці майже 5 років вони знецінились. Хто винен в тому, що будинки так і не добудували, та як вирішуватиметься питання з вкладниками дізнавались кореспонденти Суспільного.
За цим парканом фундамент майбутнього будинку, в якому пані Зоя придбала квартиру.
ЖК «Еспланада» у Сумах. Суспільне Суми
Вона — одна з вкладниць будівельної компанії "СумБуд". Жінка говорить, спеціально купували квартиру на початковій стадії будівництва, аби можна було обрати потрібний поверх, кращий варіант планування та сонячну сторону. Гроші, додає, за майбутнє житло внесла за повну вартість квартири.
ЖК «Еспланада» у Сумах. Суспільне Суми
"У мене помер брат, залишилися кошти, він жив у Білорусі. Отримала донька гроші й вирішили придбати квартиру. Ми обрали квартиру, звернулися в відділ продажів, зареєстрували все це, законно склали договір, внесли кошти через “Газбанк”, повністю, всю суму, 100%", — розповіла пані Зоя.
Договір з компанією “СумБуд” пані Зоя уклала у 2021 році, і за рік мала отримати квартиру.
Пані Зоя, власниця квартири. Суспільне Суми
"Ситуація склалася інша, щось перестало будуватися. Потім же ж війна, і ніяких відомостей, ніяких пропозицій. Зараз, при такій ситуації треба переміщуватися від війни, але не маючи коштів, щоб сплатити за оренду це також неможливо", — сказала пані Зоя, власниця квартири.
Недобудований ЖК у Сумах. Суспільне Суми
"Купував квартиру в компанії “СумБуд” ще у 2019 році і якось з таких обставин мій дім так і не добудувався в строк. Він мав бути зданий ще перед війною. Тобто ніяких форс-мажорів не мало бути, як нам зараз кажуть у нас форс-мажор, у нас йде війна. Конкретно наш корпус мав добудуватися у 2021 році. Наразі двох поверхів ще не вистачає", — розповів Олександр, власник квартири.
Олександр, власник квартири. Суспільне Суми
Олександр є власником квартири за адресою проспект Михайла Лушпи, 5, перший корпус. Чоловік говорить, що теж вніс всю суму вартості, але квартиру так і не отримав:
"Я був впевнений, що все добре, все будується. Почали класно, поверх за поверхом, клац, клац, клац, будували все добре. Потім все застопорилося. Корпус, стоїть, стоїть, стоїть, взагалі нічого не відбувається. Тобто за цей весь період з 2019 року, жодного руху по будівництву конкретно мого корпусу", — розповів Олександр.
Територія будівництва ЖК «Еспланада» у Сумах. Суспільне Суми
Олександр, каже, що надії на завершення будівництва нині немає.
"Нічого не обіцяють, завтра, завтра, післязавтра, оцей прикол — дві, три недільки, два, три місяці, може колись, може, може. Зараз взагалі ситуація погіршилася", — сказав Олександр, власник квартири.
"Ми не проти, навіть не дивлячись на те, що багато втратимо звичайно, ми не проти забрати ці кошти", — сказала пані Зоя.
Сергій Сумбатов. Суспільне Суми
Нинішній директор приватного акціонерного товариства “СумБуд” Сергій Сумбатов говорить, на початок 2021 року компанія вже не виконувала обов’язки за договорами по будівництву шести будинків, в тому числі на проспекті Михайла Лушпи. Тоді керуючим директором фірми був Олександр Бритов.
"Чому саме будівництво було призупинене, тому, що десь поділись кошти на це будівництво. Всі питання були пов’язані з Бритовим Олександром Борисовичем. Він не зміг відповісти на наші питання на зборах акціонерів, а згодом і на засіданнях Наглядової ради, тому був звільнений", — сказав Сергій Сумбатов, директор ПАТ "СумБуд".
Попереднє керівництво компанії, говорить Сергій Сумбатов, який на той момент працював у відділі продажів, запевняло акціонерів, що причина затримки будівництва будинків в тому, що у місті була епідемія COVID-19.
"Минулим керівництво була підписана купа договорів, згідно з якими люди нібито платили кошти, але ці кошти ніяким чином не були відображені в бухгалтерії. Тобто вони ні в касу підприємства не поступали, ні на рахунки", — сказав Сергій Сумбатов.
Сергій Сумбатов назвав шляхи відновлення фінансування будівництва житлових будинків.
"У нас є декілька активів, які ми змушені будемо продати у майбутньому, щоб добудувати будинки. Але зараз у воєнний час зробити це дуже важко, ціни на нерухомість впали, ну нерухомість взагалі попиту не має. Тоді ми маємо почекати певного часу "
Під будівництво житлового комплексу “Еспланада”, говорить директор міського департаменту забезпечення ресурсних платежів Юрій Клименко, Сумська міська рада надала ТОВ “Сервіс-маркет” в оренду земельну ділянку площею понад 15 га, яке своєю чергою заключило договір на будівництво з ПАТ “Сумбуд”.
Юрій Клименко. Суспільне Суми"Орендар не сплачує орендну плату за користування земельною ділянкою. І ця ситуація склалася, на жаль, ще до повномасштабної війни, з 2021 року. На даний час борг орендаря складає приблизно 8 млн грн, це в еквіваленті 304 тис. на місяць або 3,6 млн на рік"
За словами Юрія Клименка у 2025 році орендаря ТОВ “Сервіс-маркет” визнано банкрутом.
"Ми запропонували арбітражному керуючому укласти додаткову угоду, про припинення угоди оренди. Він зі свого боку підписав, і ми будемо розглядати, це вже буде рішення депутатів Сумської міської ради, як орендаря прийматиме рішення. Будемо розглядати питання, щодо поділу даної земельної ділянки, з урахуванням вже забудованих об’єктів".
Адвокат Сергій Потураєв, говорить, що отримати свої кошти акціонери можуть через суд, якщо згідно з укладеним договором строки будівництва житла закінчилися, а вони його так і не отримали.
Сергій Потураєв. Суспільне Суми
"Інший шлях повернення своїх коштів — якщо буде доведено в суді, що заволодів цими коштами, на той час керівник цієї юридичної особи, і є кримінальне провадження і особі висунуто підозру, мають бути потерпілі. Якщо ці фізичні особи визнані потерпілими, то вони мають право заявити цивільний позов, який буде розглядатись разом з кримінальним провадженням", — сказав Сергій Потураєв.
Нині у Зарічному районному суді Сум слухається кримінальна справа, де обвинувачуваним є Олександр Бритов, потерпілим виступає ПАТ “Сумбуд”. Наступне засідання призначене на 6 серпня. Суспільне Суми зв’язалось з Олександром Бритовим телефоном, він пообіцяв прокоментувати ситуацію пізніше, але протягом двох тижнів на дзвінки не відповідав. За словами Сергія Сумбатова, на підприємстві створили спеціальну комісію, яка виявила зловживання на суму понад 120 млн гривень.