Один поминальний день у Сумах і спогади рідних про захисників

З наступної неділі після Великодня на сумські кладовища приїздять родичі та знайомі померлих. Нині на цвинтарях з'являється все більше поховань загиблих українських захисників та захисниць. Суспільне побувало на Алеях Слави на Баранівському та Центральному кладовищах і поспілкувалося з рідними героїв. Як згадують військовослужбовців та вшановують їхню пам'ять – рідні розказали під час одного з поминальних днів.

Сотні жовто-блакитних стягів і рідні біля могил полеглих захисників. Це Алея Слави на Баранівському кладовищі у Сумах. На поминальні дні майже біля кожного пам'ятника різні родини збираються одночасно та вкотре вшановують пам'ять героїв. Серед тих, хто прийшов на кладовище – сім'я військовослужбовця Станіслава Чистюліна. Біля портрета захисника свіжоспечена паска.

“Він отримав поранення на Курщині, які були несумісні з життям. Втратив ногу і боровся за життя 8 днів, але помер. Це була людина, яка більше за всіх вірила в те, що в України є майбутнє. І більше за всіх мріяв про довге життя, але, на жаль, його відібрали”, – говорить Валерія, сестра Станіслава.

Солдат Станіслав Чистюлін помер 24 січня 2025 року.

Алея Слави на Баранівському кладовищі. Суспільне Суми

На цій же Алеї Слави й могила захисника Максима Ткаченка. Рідні принесли живі квіти, адже каже мати, саме такі він завжди дарував і їм.

“Він працював у Харкові, займав керівну посаду. Спочатку допоміг вивезти свій завод. А потім сказав: “Мама, я піду тому, що хто як не я буду захищати своїх дітей і вас. Я теж хочу захищати свою країну, щоб мої діти жили тут тихо і мирно”. Служив у 82 штурмовій бригаді, був командиром взводу. Їхня бригада кругом була, і в Херсоні, і на Донеччині”, – згадує мама захисника Ольга Ткаченко.

Максим Ткаченко загинув 6 вересня 2023 року в ході бойових дій в районі на Запоріжжі.

Алея Слави на Баранівському кладовищі. Суспільне Суми

Неподалік – поховання військовослужбовця Максима Сєрікова.

“Спочатку він захищав Київ, Чернігів, а тоді його направили там де він був раніше в АТО – в Донецьку область. Загинув за день до свого дня народження – 13 вересня народився, а 12 вересня 2022 року загинув”, – говорить родичка Ольга Трофименко.

Чоловіка поховали 17 вересня 2022 року.

Могила військовослужбовця Максима Сєрікова, Алея Слави на Баранівському кладовищі. Суспільне Суми

На Алеї Героїв на Центральному кладовищі родичі та друзі теж розкладають паски та крашанки на могили полеглих захисників. Близькі загиблого Костянтина Клочка також прийшли на кладовище на Проводи.

З 2006 року чоловік працював на залізниці, починав із монтера залізничних шляхів. Останні роки займав керівні посади на підприємстві.

“На початку війни, навіть не задумуючись, мій зять пішов захищати нашу країну. Загинув він 1 березня 2022 року, як герой. Ми ніколи його не забудемо”, – розповідає теща Антоніна Погоріла.

Костянтин Клочко в останній тиждень лютого 2022 року пішов служити до територіальної оборони. І 1 березня разом із товаришами намагався зупинити колону російської техніки неподалік міста. Там чоловіки прийняли бій. Разом із Костянтином в тому бою віддали життя ще четверо бійців. В пам’ять про них неподалік місця загибелі встановили меморіальний камінь.

Центральне кладовище. Суспільне Суми

За кілька рядів – поховання захисника Андрія Авраменка.

“Це неймовірна людина. Він з перших рядів пішов боронить нашу Сумщину, голіруч. Коли не було в Сумах нікого, то він пішов – був військовим. Але в поліції служив і вже пішов на пенсію. Був начальником штабу 15 стрілецького батальйону. Не можемо змириться, що його нема. І не тільки він, а всі його побратими, всі хлопці, всі наші військові, які полягли. Вічна їм пам'ять”, – говорить теща Антоніна Коваленко.

Захисника провели в останню путь 1 липня 2022 року.

Могила військовослужбовця Андрія Авраменка, Алея Героїв на Баранівському кладовищі. Суспільне Суми

Недалеко й могила військовослужбовця Юрія Татарчука.

“Мій син доброволець, пішов у 2015 році на війну. Служив у 54 бригаді. Він за спеціальністю був фельдшер. Його лишали в Десні, він не схотів і став навідником, як казав – не Бешці”, – згадує батько Володимир Татарчук.

На пам'ятнику Юрія Татарчука викарбувані слова з його вірша – “Стіною повстанемо, з попелу встанемо, з власної волі підемо на гріх, силою, волею, всіх переможемо, бо у нас одна доля на всіх”.

Алея Героїв на Центральному кладовищі. Суспільне Суми

Володимир пригадує останню розмову з сином: “Подзвонив мені вранці і каже: “Батьку, не поминай лихом”.

Військовослужбовець загинув 29 червня 2016 року. Нині батько воїна мріє зняти фільм про свого сина та ще трьох захисників. Каже, всі четверо жили в одному під'їзді.

Ми прагнемо зберегти пам’ять про кожного героя. Якщо у вас є можливість розповісти про рідних, які віддали своє життя за Україну, поділіться спогадами про них. Пишіть нам у приватні повідомлення на Facebook або Instagram.

Джерело

Новости Сумы