“Останні мешканці з Басівки виїхали понад три тижні тому”: яка ситуація у Юнаківській громаді на Сумщині

В селах Басівка та Юнаківка на Сумщині не залишилось людей, а загалом в Юнаківській громаді нині залишаються близько 200 мешканців, говорить голова громади Олена Сіма. Є такі, кого вивозили двічі, бо люди повертаються додому. Під постійною загрозою обстрілів тим, хто залишився допомагають продуктами, водою та будматеріалами.

“В нас всі виїхали з Басівки. Я ж сама вивезла двох чоловіків та влаштувала в гуртожиток. Яка там ситуація в селі нині я не знаю”, — говорить голова громади Олена Сіма.

Олена Сіма. Вікторія Гладченко/Суспільне Суми

З Юнаківки офіційно також, як і з Басівки, виїхали всі люди, додає посадовиця, але є ті, хто повертаються самостійно і їх неможливо проконтролювати.

“Ситуація в громаді така, що електрики немає по всій громаді, крім двох сіл. Тож доводиться розвозити воду до Храпівщини та Кияниці, і всюди, куди доїжджаємо, розвозимо гуманітарну допомогу кожного місяця. Зараз не дає безпекова ситуація розвезти допомогу до сіл Кияниця та Іволжанське. Як буде можливіcть — відразу відвеземо, можливо завтра”, — говорить Олена Сіма.

Юнаківська громада, Сумщина, листопад 2024 р. Суспільне Суми

Нині з майже п’яти тисяч населення Юнаківської громади, які мешкали тут до початку повномасштабної війни, залишились близько 200 людей.

“Роздавали продукти, а також одяг, який нам прислали з Нідерландів. Тим, чиє житло постраждало в селах Іволжанське, Корчаковка, Кияниця, Січ, Храпівщина прийшли будівельні матеріали. Трохи вже забрали, решту — будуть вивозити з понеділка. Ми їх забезпечуємо і буржуйками теж. Зараз у нас прийдуть гігієнічні набори. Загалом протягом минулого року видали понад 17 тисяч продуктових наборів”, — говорить Олена Сіма.

Надпис на заборі «Тут живуть», Юнаківська громада, Сумська область, листопад, 2024 р. Вікторія Гладченко/Суспільне Суми

“Ми реєстри пооформлювали, складали акти обстеження пошкодженого майна. До останнього їздили в Юнаківку, поки не почали ці дрони прокляті літати. В нас близко тисячі актів на житло оформлено”, — додає пані Олена.

Є й такі мешканці, кого евакуйовували двічі, бо люди повертаються додому, а коли обстріли сильнішають знову записуються на виїзд.

Для розселення людей, ще до оголошення евакуації домовлялись із владою Сум, Лебедина та Степанівки, тож більшість людей, за словами голови, мешкають тут.

Юнаківська громада, Сумщина, листопад 2024 р. Суспільне Суми

“Ми поговорили з головою військової адміністрації Ромен і нам вона допомогла розселити людей у Андріяшівську громаду. Туди дуже багато людей з худобою, з дітками переїхали. І от зараз ще останній на цьому тижні має поїхати, газовик з Могриці з сім'єю туди. Люди живуть у Вільшані, за Підлісновкою, Маловидівка, дві сім'ї поселили в Степанівську громаду. Я вдячна лікарням, які ніколи не відмовляють, місту Суми та головам за те, що вони так ставляться добре до моїх переселенців. Вони їх всіх розселяють в хороші гуртожитки, з гарними ремонтами. Одним “Плурітон” возить їсти у Сумах, іншим ми беремо у дитячому парку, розвозимо 15 обідів кожний день нашим людям похилого віку там 80, 73 роки, такі не можуть ходити”, — додає Олена Сіма.

У громаді нині продовжує курсувати рейсовий автобус з Сум до Кияниці, яким можна скористатись за потреби.

Джерело

Новости Сумы