Перефарбували у «бронзу»: в Охтирці розкритикували різнобарвний пам’ятник Олексію Бересту

В Охтирці пам’ятник Олексію Бересту – Герою України часів ІІ Світової війни –розфарбували в різні кольори. Містяни обурилися, у соцмережах виникла дискусія, після чого ремонтники повернули монументу бронзовий колір.

Люди почали фотографувати скульптуру, у соцмережах виникла дискусія: “Пам'ятник Бересту: було і наразі… Пам'ятник – це чиясь авторська робота і не можна перетворювати солдата в іграшкового солдатика”.

Скриншот публікації. Facebook-сторінка «Реальна Охтирка»

Йдеться про пам’ятник Олексію Бересту – українському військовослужбовцю, який у квітні 1945-го разом із побратимами підняв червоний прапор на даху німецького Рейхстагу. Монумент установили в центрі Охтирки у 2005 році. З того часу він залишався без ремонту, допоки влітку 2025-го не розпочали планове оновлення. У проєкті комунальники запланували прилеглу до пам’ятника територію викласти плиткою. Саму ж скульптуру, яка раніше була бронзового кольору, розфарбували.

Пам’ятник Олексію Бересту в Охтирці. Суспільне Суми

Місцевий житель Олександр говорить, що пам'ятник йому подобається в бронзовому кольорі: “Це ж не тільки моя думка така – усі кажуть так”.

“На бронзі мені подобається більше”, – додала місцева жителька Анна Токарь.

“Нашому місту, можливо, не вистачає барв. І тому, мені здається, більш яскравий, розфарбований пам'ятник був усе ж краще”, – зазначила місцева жителька Аліса Невдачина.

Пам’ятник Олексію Бересту в Охтирці. Суспільне Суми

Розфарбованим пам’ятник Бересту простояв добу, потім скульптурі повернули бронзовий колір. Мешканець міста Артем Густенко поділився своєю думкою:

– Мабуть, одного дня було достатньо.Як ви вважаєте, чи вплинула дискусія в інтернеті саме на таке рішення?– 100% вплинула. Інакше б його залишили так.А що ви вважаєте було б зробити краще?– Дороги. На вуличках, на маленьких. Ну, відреставрувати Будинок культури, фасад.

Володимир Кульомза, головний спеціаліст міського управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства розповідає: ідея розфарбувати пам’ятник – виключно підрядника. Додає: коли суспільство обурилося, монумент перефарбували у золотисто-сріблястий.

Пам’ятник Олексію Бересту в Охтирці. Суспільне Суми

“Було укладено договір із ФОП “Гладких” на поточний ремонт пам'ятника Береста і облаштування території біля пам'ятника. Під час виконання робіт підрядник трішки поекспериментував і розфарбував пам'ятник не належним чином, що впродовж доби було перероблено. Бюджет міста від цього не постраждав, ні копійки зайвої не заплачено, крім того, що обговорено в договорі”, – пояснив Володимир Кульомза.

Згідно зі статтею 26 Закону України "Про охорону культурної спадщини", рішення про ремонт пам’яток місцевого значення ухвалюється місцевим органом виконавчої влади, додає Володимир Кульомза.

– У документації було написано фарбувати в бронзу чи він міг будь-яким іншим кольором це зробити?– Чітко не було прописано. Там було прописано, що пофарбувати і в первозданному вигляді. Усе без ніяких скандалів. Він зранку пофарбував — увечері перефарбував.

Як вказано на сайті публічних закупівель Prozorro, згідно з укладеним договором із ФОП “Гладких”, підприємець мав зробити поточний ремонт пам’ятника з вимощенням прилеглої території плиткою. Вартість робіт — майже 100 тисяч гривень.

Вадим Гладкий від коментаря на камеру відмовився та телефоном розповів, що для фарбування запросив художника з Києва. Коли зрозуміли, що людям не сподобалося, переробили самостійно. За пару годин монумент був знову золотистого кольору.

Погруддя Тараса Шевченка. Суспільне Суми

Пам’ятник Олексію Бересту в Охтирці створив Михайло Новосельський. Скульптор також є автором погруддя Тараса Шевченка: бюст установлений на території відділу поліції і також розфарбований. Пам’ятник не перебуває на балансі міста, тому його залишили кольоровим, розповідає художник муралів Ігор Шевченко. Більшість містян, вважає митець, не сприймають такі нововведення.

Тут більше грає роль те, що пам'ятник стоїть з 2005 року, він у центрі міста. Усі звикли його бачити в одному кольорі. Він як уже на всіх фотографіях міста. Тому, навіть якби перефарбували в сріблястий колір, людям би не сподобалося, бо це вже не як пам'ятник, який поставили, а як якась частинка того, до чого люди звикли. І це потрібно враховувати. Тобто люди хейтять, може, навіть не саму роботу, а те, що в них забирають щось, до чого вони звикли”, – розповів художник.

Джерело

Новости Сумы