Пройшов сезонний рейтинговий шаховий турнір, присвячений 130-річчю від дня народження Євгена Онацького

В Глухівській публічній  бібліотеці відбувся   сезонний рейтинговий шаховий турнір, присвячений  130-річчю від дня народження Євгена Онацького,  видатного вченого-етнолога, історика культури, професора, дійсного члена Української вільної академії наук, громадського діяча.

На почату турніру про нашого земляка розповів краєзнавець, журналіст Микола Гурець. Євген Дометійович Онацький народився у Глухові 13 січня 1894 року, в сім’ї вчителя. Батько його походив з давнього козацького роду, викладав у Глухівському учительському інституті. Після гімназичної освіти Євген навчався на історико-філологічному факультеті Київського університету. Про цей період згадує він так: «Я почав активно цікавитися українською історією та культурою. Ходячи по київських букіністах та щонеділі відвідуючи київську «толкучку», я зібрав досить таки поважну бібліотеку з українознавства, в якій я мав не тільки всі козацькі літописи, а навіть такі рідкісні книжки, як «Історія Русів»…». Бузумовно, він користувався великим авторитетом серед студентства. У 1917 році зблизився з М.С. Грушевським, працював у Центральній Раді. Згодом, виконуючи дипломатичні обов’язки, у складі української делегації вирушає на Паризьку мирну конференцію, а в 1919 – 1920 рр. працює в Українській дипломатичній місії в Римі, пізніше очолює українську громаду  в Італії. 1936 – 1940 рр. – професор Вищого Східного інституту в Неаполі, викладав українську мову та літературу. У 1943 році був заарештований фашистами і перебував у концтаборі Заксенхаузен, а 1945 року повернувся до Риму. Через два роки виїхав до Аргентини, де у Буенос-Айресі сприяв організації Асоціації українських вчених, письменників та митців і Центрального українського представництва в Аргентині, яке очолював у 1953 – 1960 рр. Після себе Є.Д. Онацький залишив велику наукову спадщину: 22 книги українською мовою та 11 книг італійською мовою. У 1957 –     1967 рр. у Буенос-Айресі випустив 16-томну Українську Малу Енциклопедію. Підготував також українсько-італійський словник (100 тис. слів). Залишив цікаві спогади з листами і фотографіями. У його творчому доробку є також і художні книги. Це «Шляхом на Роттердам», «У Вавилонському полоні», «У вічному місті», «Завзяття чи спокуса самовиправдання: нариси з суспільного життя», «Портрети в профіль».

Шахісти ознайомилися з переглядом літератури «Євген Онацький – письменник-енциклопедист», де про нього представлені  статті в газетах «Шлях Перемоги», «Слово Просвіти», нариси в літературно-краєзнавчому путівнику «Глухівщина у духовному вимірі» та в сьомому томі «Енциклопедії історії України».  В бібліотеці вже є два томи унікальної чотиритомної «Української малої енциклопедії» Є. Онацького, яку він сам складав протягом десяти років. Євген Онацький – наш славний земляк, що заслужив на достойне пошанування у м. Глухів, бо всі свої сили і весь талант вченого і письменника він присвятив Україні.   В шаховому турнірі, в якому цього разу взяло участь десять гравців, перемогу отримав Олександр Саволайнен. Друге місце за Володимиром Кузнєцовим, а третє місце розділили В. Тимощенко, М. Гурець та В. Бобров.     Ніна Шубнікова, керівник проекту «Шахи – гімнастика для розуму»

Джерело

Новости Сумы