Нерідко у кожного виникала потреба у медичній допомозі психічного фахівця, однак поставало питання: «До кого — психолога чи до психотерапевта, чи до психіатра?». Різниця між цими фахівцями не завжди очевидна, і через це легко заплутатися у виборі та відкладати звернення по допомогу. Журналісти MISTOSUMY.com підготували коротку «шпаргалку», яка пояснює, коли і до кого слід звертатися.
Спеціалісти відрізняються один від одного освітою та рівнем підготовки. Хтось лікує медикаментозно, а інший допомагає знайти рішення або з думками, або з недугами словами. То до кого ж треба звернутися з тією чи іншою проблемою?
Психолог
Психолог – це той спеціаліст, якого подекуди люди шукають в обличчі оточення: рідні, друзі чи знайомі. Саме він вивчає психічні процеси, поведінку людини та її взаємодію із соціальним середовищем. І завдяки своїм знанням та досвіду психолог допомагає людині зрозуміти себе, свою поведінку та емоції. До того ж допоможе подолати різноманітні життєві труднощі.
Коли потрібно звертатися до психолога?
- Стрес і тривога. Коли ви себе зловили на думці, що постійно перебуваєте у тривозі, страху чи безсонні;
- Депресія. Коли відчуваєте постійно втому, втрачаєте інтерес до життя, відчуваєте безнадію;
- Проблеми у відносинах;
- Труднощі з прийняттям рішень. Коли не можете визначитися зі своїми цілями та бажаннями;
- Почуття самотності та ізоляції. Коли відчуваєте себе самотньо, навіть перебуваючи серед людей;
- Після травматичних подій. Коли пережили стрес або втрату, яка вплинула на ваше психічне здоров’я.
Однак навіть після консультації з психологом – проблема не вирішиться. Спеціаліст може вас «направити» на правильний шлях словами, однак не більше. Якщо він помітить, що у вашому випадку некомпетентний, то може направити до психотерапевта, який зможе вже за допомогою терапевтичних заходів допомогти вам.
Психотерапевт
Психотерапевти мають вищу медичну освіту та проходять додаткову підготовку у галузі психотерапії. На відміну від психолога, цей спеціаліст має знання для лікування різноманітними терапевтичними методами – без призначення ліків.
Коли звертатися до психотерапевта? До компетентності спеціаліста входять ті ж ознаки, що й до психолога, відмінність лише у тому, що психолог поговорить з вами та направить. У той час, як психотерапевт буде використовувати різноманітні терапії.
Якщо ви впевнені у тому, що вам потрібно просто поговорити, але не лікування як таке, то ваш вибір – психолог. Якщо навіть помилитеся, він зможе скоординувати вас до потрібного фахівця.
Психіатр
Психіатр – це лікар, який спеціалізується на діагностиці, лікуванні та запобіганні психічних розладів людини. Це медичний працівник, який має глибокі знання про роботу мозку та психіки людини. І саме він може призначати медикаментозне лікування.
Коли звертатися до психіатра?
- Якщо ви відчуваєте тривогу, депресію, панічні атаки або інші емоційні розлади, які заважають вам жити повноцінним життям.
- Якщо у вас є думки про самогубство.
- Якщо у вас є проблеми з концентрацією, пам’яттю або прийняттям рішень.
- Якщо ви відчуваєте зміни у своїй поведінці, які турбують вас або ваших близьких.
- Якщо у вас є діагностований психічний розлад.
Іншими словами, якщо ви відчуваєте, що самі не справляєтеся з вашою недугою, а звичайних розмов буде замало, то психіатр може допомогти у цьому ліками та консультацією.
Безоплатна психологічна допомога у Сумах
Однак ситуації бувають різні й виникає питання: «Що робити, якщо немає коштів на послуги спеціалістів?» У Сумах на постійній основі працюють організації з безоплатної психологічної допомоги для жителів:
- Хаб соціальної та психологічної підтримки
- Mental Health Service
- «Карітас Суми»
- Проєкт психологічної підтримки «ПОРУЧ».
Біловол Наталія Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram Viber Facebook Instagram