Рекордний врожай під час війни: громада у Шосткинському районі за підтримки міжнародних партнерів створила аграрну службу

Прикордонна Зноб-Новгородська громада Шосткинського району працює в напрямку зміцнення продовольчої безпеки попри війну та постійні обстріли. Допомагає їм в цьому напрямку комунальний заклад «Аграрна сервісна служба», створений за підтримки «Програми U-LEAD з Європою». Про це повідомив начальник відділу фінансів, економічного розвитку та інвестицій виконавчого комітету Зноб-Новгородської селищної ради Леонід Сотніков.

Він розповів, що головне призначення служби – допомога мешканцям з обробкою землі, самозабезпечення місцевих жителів продуктами харчування, мінімізація наслідків війни. Свою функцію служба виконала — громаді вдалося зібрати рекордний врожай картоплі та забезпечити нею всі незахищені верстви населення:

«Як це відбувалось? Ми створили службу завдячуючи міжнародним партнерам, проаналізували потреби населення, визначили тих, кому необхідна підтримка від громади. Мешканці громади під час посівного періоду отримували консультативні послуги експерта-агронома, посівний матеріал, а також послуги з обробки землі (за допомогою нового мінітрактору). Стартували ми з вирощення картоплі. Із запланованих та необхідних 10 тонн, зібрали близько 30 тонн. Безкоштовну допомогу в обробці землі та збиранні врожаю від громади отримали понад 60 домогосподарств».

Зібравши рекордний врожай громада зіштовхнулася з новими викликами – де зберігати та що робити із залишками? Леонід Сотніков розповідає, що ситуацію вирішило б створення кооперативу, але люди порівнюють кооперативи із радянськими колгоспами та уникають участі в таких об’єднаннях, адже не мають достатньо інформації як це відбувається у сучасному світі. Відповідно громада проводить роз’яснювальну роботу в цьому напрямку:

«Надлишків зібраної картоплі вистачило на забезпечення потреб соціально незахищеної частини населення. Ми наразі думаємо, як забезпечити переробку таких надлишків, обговорюємо з населенням, що саме вони б хотіли вирощувати у себе (пропонуємо різний посівний матеріал) та як вони бачать подальшу роботу із готовою продукцією», – розповідає Сотніков.

На його думку, отриманий врожай можна було б використати для створення, прикладом, борщових наборів для населення або ЗСУ:

«Але ця тематика, яка дуже проста за своєю складовою є складною з точки зору організації. Бо у цьому процесі необхідна кооперація громади з населенням, з місцевим бізнесом та пошук додаткового фінансування на закупівлю обладнання для переробки продукції».

Аграрна сервісна служба працюватиме й у 2024 році, якщо дозволить безпекова ситуація, — підкреслює Леонід Сотников:

«Мешканці громади вже запитують чи буде цьогоріч така допомога. Основна проблема – інтенсивність обстрілів, саме тому не можливо говорити про точні плани, люди виїжджають з громади у пошуку більш безпечних місць проживання. Але ми точно не залишимо людей наодинці з їх проблемами та будемо враховувати безпекову ситуацію».

Нагадаємо, що створення Аграрної служби є продовженням роботи громади з U-LEAD у напрямку реалізації створеної спільно з експертами U-LEAD «Програми продовольчої безпеки на 2022-2023 роки на території Зноб-Новгородської селищної ради». Розроблення цього документу було першим етапом співпраці, створення служби — другим етапом. Сума підтримки в рамках другого етапу склала понад 1,4 млн гривень.

Реалізовували ідею створення служби ГС «Органічна Україна. Північ» та КП громади – «Зноба-Благоустрій» за підтримки Програми U-LEAD. Проєктом було передбачено закупівлю необхідної техніки для обробки землі – мінітрактору з реверсною системою руху та навісним обладнанням, а також надання консультаційних агрономічних послуг мешканцям, створення бази даних домогосподарств, яким були надані послуги з обробки землі.

Сумська обласна військова адміністрація

Головне фото – ілюстративне

Джерело

Новости Сумы