Сечокам’яна хвороба, уролітіаз, камені в нирках — це одне з найпоширеніших урологічних захворювань, що є причиною третини всіх госпіталізацій до урологічних стаціонарів. За статистикою з ним стикається 3% всіх людей, чоловіки страждають втричі частіше за жінок. Найчастіше хвороба зустрічається у віковій групі від 40 до 50 років. Захворювання спричиняє порушення обміну речовин, нерідко за наявної генетичної схильності, чому сприяє спосіб життя та харчування.
Якщо у вас є підозра на сечокам’яну хворобу, урологія у Житомирі — саме те, що потрібно, щоб отримати кваліфіковану допомогу.
Симптоми сечокам’яної хвороби
Камені можуть вражати будь-який орган, який виробляє або виводить сечу: нирки, сечоводи, сечовий міхур і навіть уретру. Зазвичай вони утворюються в нирках, рідше в сечовому міхурі й не призводять до симптомів, доки не починають переміщатися. Потрапляючи з нирки у вузький сечовід, камінь може застрягнути, блокувати відтік сечі, спричинити спазм сечоводу та набряк нирки. Стан гострого інтенсивного болю та інші симптоми, що одразу виникають, називаються нирковою колькою.
Основною ознакою ниркової кольки є раптовий різкий біль у боці або попереку, який може іррадіювати в спину, під ребра, вниз живота, пах, стегно. Біль має хвилеподібний характер, він може змінюватися і переміщатися в міру просування каменю сечовивідними шляхами.
Біль нерідко супроводжується іншими ознаками:
- Нудота, блювання.
- Прискорене сечовипускання малими порціями, утруднене сечовипускання.
- Болючість та печіння під час сечовипускання.
- Домішка крові в сечі, що надає їй рожевого або червонувато-коричневого кольору.
- Гарячка.
Ниркова колька може пройти так само раптово, як і почалася, якщо камінь самостійно вийде із сечоводу чи уретри. Але розраховувати на це не варто. Якщо камінь застрягне надовго, то крім больового шоку це може призвести до гідронефрозу та навіть ниркової недостатності.
Діагностика
Діагностика складається з комплексу досліджень для виявлення точної локалізації, визначення розміру та типу каменів.
Основні методи:
- Збір анамнезу та фізикальний огляд. Лікар вислуховує симптоми, збирає інформацію про тип харчування, спосіб життя, сімейний анамнез. Під час огляду він виявляє болючі зони.
- Лабораторні дослідження: аналіз сечі для виявлення крові, запалення, інфекційних агентів або кристалів, що вказують на тип каменю, біохімічний аналіз крові з визначенням рівня кальцію, сечової кислоти та інших речовин, пов’язаних із утворенням каменів.
- Інструментальна діагностика з метою візуалізації каменів: УЗД, рентгенографія, комп’ютерна томографія, екскреторна урографія.
Якщо є камінь, який вийшов із сечею або був віддалений, виконують аналіз його складу. Це допомагає з’ясувати причину їхнього утворення, вибудовати лікувальну стратегію та вжити заходів профілактики.
Інколи доцільна генетична діагностика. Деякі спадкові стани можуть призводити до утворення каменів. Наприклад, цистинурія, за якої утворюються камені з цистинової кислоти або первинна гіпероксалурія з підвищеним ризиком утворення каменів з оксалату кальцію.
Сучасні методи лікування
Лікування залежить від типу каменю, розміру та місця розташування. Для виведення невеликого каміння з не надто вираженими симптомами може бути достатньо медикаментозної терапії з використанням альфа-блокаторів, зокрема тамсулозину. В інших випадках можуть використовуватися передові мінімально інвазивні методи.
Екстракорпоральна ударно-хвильова літотрипсія (ESWL). Використовують звукові хвилі, які створюють вібрації, що руйнують камені. Дрібні часточки потім виходять із сечею.
Уретроскопія. Це ендоскопічне втручання, яке полягає у введенні тонкого інструменту в сечовивідні шляхи через сечівник для видалення або руйнування каменів.
Перкутанна нефролітотомія (PCNL). Це мінімально інвазивний хірургічний метод, який полягає у видаленні каменів через невеликий розріз у шкірі. Його використовують для видалення великих та складної форми каменів.
Автор: Клименко Євген Володимирович — лікар уролог, андролог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
- Київ, вул. Ірпінська 62-Б