До міста Буринь колони російської техніки заїхали через кілька годин після прориву кордону на Сумщині 24 лютого 2022 року. Весь час російські війська рухались повз місто у напрямку Києва. А на початку квітня армія РФ вже йшла у зворотному напрямку — тікала з Сумщини. Як пережили цей час – містяни розповіли журналістам Суспільного.
24 лютого близько 11-ї години перші російські колони увійшли в місто, розповідає буринчанин Сергій Стеценко:
"Потрощили весь переїзд вщент та й дорогу нашу всю побили. Їхали навмання. Техніка така, що більшість була знята зі зберігання, диміла сильно".
Буринь, 16 квітня 2022 рік. Суспільне Суми
Щодня через місто йшли 3-4 колони техніки. Так тривало понад місяць.
Один з російських снарядів прилетів у будинок пані Галини.
Пані Галина, Буринь, 16 квітня 2022 р. Суспільне Суми
"Ми повискакували, а воно кришу пробило снаряд – і у хаті всередині дірки, осколки були, а шифер побило – чотири листи. І де він дівсь? У хаті дірки. Якщо ми були б у хаті, нас убило б", – розповіла жителька Бурині Галина Іванівна.
Награбоване військові РФ везли через Буринь. Виїжджали колони техніки, які поверталися з київського напрямку через Буринь, два дні.
"Везли і шафи, і сумки базарні примотані. Там взагалі незрозуміло що. Корова із тенту із КамАЗа виглядала. Сидять солдати і корова там", – пригадав буринчанин Віталій.
"Останні виходили дуже багато, кілометри. Туди ще – не так боялись. А як назад вже, то ніхто до них не виходив, вони вже агресивні – і всі тікали подалі", – розповів Володимир з Бурині.
"Дійшло до того, що собача будка була прив`язана, зарізане порося. Особисто я бачив квадроцикл, велосипед, вудки стирчали – десь магазин розграбували, страховіття. І це армія визволителів прийшла. Особисто приходилось з ними спілкуватися. Ні з одним я не помітив, що вони мають сумнів, що вони сюди прийшли", – поділився Сергій Стеценко.
Коли колони виходили з Сумщини, місто оточили блокпостами. Один з них встановили біля залізничного переїзду, з виламаними дверима та купою сміття.
Сміття, яке залишили по собі російські солдати в Бурині, 16 квітня 2022 р. Суспільне Суми
"Три БТРи тут було, прострілювали теж. Тут ішов один на город, але він йшов посадками по дощу. Вони глянули, що хтось у посадках і зробили вистріли вгору – і він просто вернувся назад. Ото як йшла вся колона через Буринь, ото вони тут стояли, і на Захватівці (один з районів м. Буринь – ред.). А на Захватівці вони сімейну пару обстріляли", – розповів кореспондентам Суспільного буринчанин Володимир.
Сміття, яке залишили по собі російські солдати в Бурині, 16 квітня 2022 р. Суспільне Суми
Обстріляна сімейна пара лікувалася у місцевій лікарні. На двох чоловік з дружиною отримали шість кульових поранень.
"Вони їхали на автомобілі. Їх почали зупиняти, і показали, що ніби розверніться, а потім зупиніться. Люди почали розвертатись. І тут пішов обстріл. У чоловіка дуже серйозні пошкодження – проникаюче кульове поранення з пошкодженням внутрішніх органів, воно наскрізне. Жінка в легшому стані. На час надходження, стан чоловіка можна визначити як важкий, а у жінки середнього ступеня тяжкості", – уточнив в.о. завідувача хірургічного відділення Буринської міської лікарні Олег Бризюк.
Також у лікарні допомагали і 15-річному юнаку, якому після наїзду російського танку поблизу села Чумакове ампутували частину ноги. У Чумаковому біля мосту через річку Сейм, весь час окупації базувався російський блок пост.
Відновлення мосту через річку Сейм між Буринню та Путивлем, 7 вересня 2023 р. Фото: Facebook/ Костянтин Гаврильчук
Наостанок, виходячи з Сумщини, російські військові міст підірвали.