Судові вироки 2023: найбільш обговорювані справи у Сумах

У 2023 році мешканці нашого міста стали свідками низки судових рішень, які викликали гострі обговорення та розгорнуті дискусії в суспільстві. Ми зібрали добірку найбільш обговорюваних вироків судів 2023 року в Сумах.

Засудили за виправдовування збройної агресії рф

13 квітня 2023 року суд оголосив вирок пенсіонерці, яку обвинувачено у виправдовуванні агресії рф проти України (ч. 2 ст. 436-2 КК України).
Під час опитування кореспондентами ТОВ ТРК «Відікон» до Дня Соборності України пенсіонерка стверджувала, що Україна сама розпочала війну проти своїх людей. На питання кореспондентки: «Хто агресор?», жінка впевнено відповіла, що Україна.

фото СБУ Суд затвердив угоду про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченою.
Жінку суд визнав винною та призначив покарання у виді позбавлення волі на строк 2 роки, з іспитовим строком 1 рік.

Також за ч. 2 ст. 436-2 КК України  30 травня 2023 року Зарічний суд оголосив вирок чоловіку.
За матеріалами справи, уродженець міста Красноярськ виправдовував воєнні дії рф на території України.  
Чоловіка визнали винним та призначили покарання у виді позбавлення волі на строк 1 рік 6 місяців. Однак, обвинувачуваний склав угоду з прокурором, визнавши свою вину та розкаявшись. Тож, його звільнили відбування покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю в 1 рік.

Без винних. Суд виніс виправдувальний вирок у справі про загибель 16-річної дівчини, яка потрапила під колесо тролейбуса

1 травня 2023 року у Зарічному суді оголосили вирок у справі смертельної ДТП, яка трапилася у лютому 2016. Тоді на проспекті Михайла Лушпи навпроти ТРЦ «Лавина» під колесами тролейбуса загинула 16-річна студентка. Суд виправдав обвинуваченого водія тролейбуса та двох посадовців.
Водія тролейбуса звинувачували у порушенні правил безпеки дорожнього руху з летальним наслідком (ч. 2 ст. 286 ККУ). За обвинуваченням, він їхав з неповністю закритими дверима, внаслідок чого дівчина випала з салону, впала на проїжджу частину та потрапила під заднє колесо цього ж тролейбуса.
Захист обвинуваченого водія дотримувався позиції, що потерпіла не була пасажиром тролейбуса.  В той час, коли він вже був у русі і від`їжджав від зупинки із зачиненими дверима, вона підбігла, послизнулась, впала та потрапила під колеса тролейбуса.

фото ГУНП у Сумській області За показами очевидців трагічної події не вдалося визначити як саме дівчина потрапила під колесо тролейбуса. Адже частина свідків стверджувала, що дівчина була пасажиркою транспорту та випала через відкриті двері під час його руху. Інші говорили, що студентка підбігла до тролейбуса, який відʼїжджав від зупинки із зачиненими дверима і, ймовірно, підковзнулась і впала під колеса.
Також звинувачували й начальницю служби руху КП СМР «Електроавтотранс» за внесення до паспорта тролейбусного маршруту неправдивих відомостей (ч. 1 ст. 366 ККУ) та  начальника відділу технагляду Управління капітального будівництва та дорожнього господарства Сумської міськради за порушення правил, норм і стандартів убезпечення дорожнього руху (ст. 288 ККУ).
Усіх трьох суд визнав невинуватими через неповноту досудового розслідування.
Наразі виправдувальний вирок оскаржується матір’ю загиблої в апеляційному суді.

Умовний термін за найбільший хабар на Сумщині

27 липня 2023 року Вищий антикорупційний суд визнав колишнього голову села Битиця і юриста сільради винними у шахрайстві (ч. 4 ст. 190 КК).
Справу про отримання найбільшого хабаря (станом на 2016 рік) на Сумщині розглядали 7 років. У 2016 році Юрій Цаплієнко та юрисконсульт отримали грошову винагороду за передачу в оренду земельної ділянки. Після того як обвинувачувані отримали 2,5 мільйони гривень імітаційними купюрами, їх затримали.

фото СБУ За шахрайство в особливо великому розмірі обвинувачених засудили до 5 років позбавлення волі умовно з іспитовим строком 3 роки без конфіскації майна.
У вироку суду таке м’яке покарання пояснюється врахуванням похилого віку Юрія Цаплієнка, його стану здоров’я та належну процесуальну поведінку під час розгляду справи. А також участі його спільника в територіальній обороні та  наявності двох малолітніх дітей на утриманні.
Не погодившись з вироком суду, 25 серпня 2023 року прокурор подав апеляційну скаргу.
Юрій Цаплієнко був обраний головою Битицької сільради у 2015 році, був членом партії «Укроп». Він є батьком відомого військового кореспондента Андрія Цаплієнка.

10 років за підрив гранати у нічному клубі: два вироки та апеляції

31 жовтня 2023 року сум’янина, який кинув гранату в відвідувачів нічного клубу «Луна», засудили до 10 років позбавлення волі. Це вже другий вирок, який почув обвинувачений у Зарічному суді. До цього 21 листопада 2019 року його вже було засуджено на такий же термін, проте рішення було скасовано Харківським апеляційним судом.

фото з камери спостереження Нагадаємо, у червні 2018 року чоловік відпочивав у нічному клубі «Луна», де у нього виникла суперечка з іншим відвідувачем. Після цього засуджений пішов з клубу та через деякий час повернувся вже з балаклавою на голові, озброєний ножем та гранатою. Він увійшов у хол закладу, зірвав чеку з осколкової гранати РГД-5 та кинув у натовп. Коли охоронець закладу намагався його зупинити, нападник ударив його ножем. Попри отримані поранення, охоронець побіг за нападником і вже в сусідньому дворі разом із поліцейськими чоловіка затримали. Загалом постраждало 8 осіб віком від 18 до 34 років, вони отримали легкі, середньої тяжкості та тяжкі тілесні ушкодження.
Зарічний суд визнав чоловіка винним за ч. 2 ст. 15, п.п. 1, 5, 7 ч. 2 ст. 115, ч. 2 ст. 342, ч. 1 ст. 263, ч. 2 ст. 125 КК України.
На вирок Зарічного районного суду засуджений знову подав апеляційну скаргу, розгляд призначено на 22 травня 2024 року. Анна Толстошеєва для MistoSumy.com

Джерело

Новости Сумы