Сумська педіатриня про критерії вибору іграшок для малюків

Вибір іграшок для малюка є важливим етапом у формуванні його розвитку та безпеки. Для батьків постає багато запитань: які іграшки варто обрати, які будуть найбільш корисними для розвитку дитини та як забезпечити їхню безпеку. Виділення правильних іграшок для малюків – це більше, ніж просто розвага. Це важлива складова їхнього розвитку та навчання. Вибір правильних іграшок може впливати на їхній фізичний, інтелектуальний і соціальний розвиток.

Через це журналісти MISTOSUMY.com вирішили поспілкуватися з лікаркою-педіатринею медичного центру «Флоріс», кандидатом медичних наук, доцентом, Тетяною Бинда, та дізнатися про усі такі важливі аспекти вибору іграшок для малюків.

Користь від іграшок

Загалом, саме через ігри діти вивчають світ, власні навички та взаємодіють з оточуючими. Іграшки можуть розвивати у малюків сенсорні навички (брязкальця та підвіски немовлятам), фізичний та інтелектуальний розвиток (велосипеди, активні ігри, пазли, настільні ігри тощо), навчання (використання інтерактивних дошок для вивчення літер, цифр тощо), вивчення різних професій (іграшки, які знайомлять з професіями дорослих), емоційний розвиток (ляльки, тваринки тощо навчають малюка співчуттю та емпатії).

— Дітям з порушенням слуху на відміну від інших дітей набагато важче відкривати для себе світ. Серед найкращих іграшок інклюзивної освіти, які рекомендує Монтессорі та сучасні експерти-педагоги для дітей з порушенням слуху, можна звернути увагу на пірамідки, – розповідає Тетяна.

За їх допомогою малюки навчаються визначати форму, колір, можуть порівнювати збільшення та зменшення величин. У дітей розвивається координація рухів, дрібна і велика моторика. Далі це конструктор, ігрові панелі – бізіборди, циліндри, рамки-вкладки.

— Але варто пам’ятати, що батьки мають приймати активну участь під час ігор. Необхідно знайомити малюків з назвами іграшок, їхніми кольорами, формами та розмірами. Для того, щоб дитина могла співвідносити побачену іграшку або предмет зі словом, яке промовляється, варто тримати предмети на рівні губ та слідкувати за візуальним контактом з малюком, — розповідає наша героїня.

Обираємо іграшку

При виборі іграшки треба звертати увагу на безпечність іграшки (матеріал, форма, країна виробник тощо) та інтереси малюка. Крім цього іграшка повинна розвивати вже притаманні дитині навички. Бажано, щоб іграшка допомагала закріпити те, що дитина вже вміє та займається цим із захопленням.

— Мабуть основне, іграшки повинні відповідати віку дитини,адже від цього залежить її складність та всі інші особливості. Виробник, зазвичай, вказує на упаковці для дітей якого віку призначена іграшка, – розповідає пані Тетяна.

На що звертаємо увагу при виборі іграшки:

  • Форма іграшки: без гострих кутів чи ріжучих елементів;
  • Матеріал: Гіпоалергенний та екологічний. Бажано оброблене дерево, а якщо пластик – харчовий. Матеріал, з якого виготовлена іграшка повинен бути нетоксичним та без неприємного запаху, а якість підтверджена відповідним сертифікатом;
  • Колір: Обираємо не надто яскравий, щоб не перевантажувати дитячі очі;
  • Звуки: Головне, щоб звук не «різав» вуха дитині;
  • Вік: На кожній іграшці виробник вказує для якого віку призначена.

Обов’язкові іграшки в залежності від віку

У кожної вікової групи повинні бути свої іграшки. Тому у спільній картині важко сказати. Проте ми з вами поговоримо про різні вікові категорії, тож:

Від народження до 3 місяців: У перші місяці після народження малюки практично не реагують на оточуючі подразники. Найважливішим моментом у цьому віці є тактильні відчуття між мамою та дитиною. Пізніше малюк починає реагувати на звуки та яскраві оточуючі предмети;

Від 3 до 6 місяців: Ближче до 3-х місяців дитина вже намагається взяти в руку цікавий предмет та «спробувати його на смак», особливо коли починають різатися зубки. Для цього віку підійдуть брязкальця, підвісні іграшки, м’які ляльки та книги, чорно-білі картинки, щоб тренувати зір. Також ще деякий час будуть актуальними іграшки для прорізування зубів;

Від 6 до 9 місяців: Лише за півроку після народження малюка, він досягає великих успіхів у своєму розвитку. До цього відносимо: можливість активно перевертатися, повзати, спроби сідати й вже зовсім скоро стояти з опорою (а може вже й стоїть). У цьому віці спостерігається більший інтерес до книжок з яскравими ілюстраціями та музичних іграшок;

Від 9 до 12 місяців: З кожним днем дитина все більше розвивається. Вже не лише впізнає різні предмети, але й активно їх використовує, реагуючи на звуки та інтонацію мови. Саме зараз час розширити асортимент іграшок для малюка: великі конструктори, сортери, машинки, кубики та пірамідки будуть ідеальним вибором для розвитку Вашого малюка.
 

Які іграшки не варто купувати

Як розповідає пані Тетяна, це ті іграшки, які водночас видають звуки, блимають різнокольоровими вогниками, містять елементи різних форм та текстур – справжній стрес для мозку. Така іграшка не дає користі, а тільки шкодить, бо не дає дитині вчитися концентрувати увагу через надлишок зовнішніх подразників. Краще обирати іграшки з одним-двома акцентами: чи на кольорах, чи на формах, чи на звуках.

— Батькам важливо розуміти, що ніяка іграшка не замінить взаємодії дитини з дорослими. Суперіграшка не буде працювати і розвивати, якщо залишити малюка з нею наодинці, — наставляє наша героїня з посмішкою на вустах.
 

Поради від нашої героїні

— Батькам потрібно потурбуватися, щоб у дитини були відповідного віку «кімнатні» іграшки, а також набори для пісочниці та ванни, спортивне приладдя (у тому числі м’ячі, кеглі), книги, усе необхідне для малювання, ліпки або музики. Загалом: до 15 іграшок чи наборів, а у полі зору дитини: до 5, — радить лікарка-педіатриня, Тетяна.

Чим більше можливостей для різноманітних дій передбачає іграшка, тим вона цікавіша для дитини, тим сильніше її виховне значення. Іграшка не може мати зафіксованої пози, бо діти не люблять нерухомих іграшок, яких вони не можуть змінити за своєю фантазією. Найкращою іграшкою для дошкільника є та, яку можна змусити якнайрізноманітніше змінюватися. Але обов’язково пам’ятайте, що купити іграшку це півсправи, варто також приділити час, спільно граючи з дитиною, заохочуючи її до всебічного розвитку.

Біловол Наталія Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram Viber Facebook

Джерело

Новости Сумы