Сумська вишиванка — як хобі Ксенії Шпильки переросло у виробництво

Мабуть, у кожного слово «вишиванка» викликає на душі дуже приємні та теплі асоціації про автентичність та своє рідне, а ще – зараз це дуже стильно. Сам процес створення такого витвору мистецтва – справжня магія. Сьогодні героїнею нашого інтерв’ю стала сум’янка Ксенія Шпилька, яка й виготовляє цю красу – вишиванку. Дізнались, про «пророче» прізвище, про найперші вироби, про те, як вишивання може залучати та об’єднувати всю родину та про сам процес реалізації. Читайте далі в інтерв’ю.

Ксенія Шпилька

—  Розкажи, будь ласка, трохи про себе 

— Мені 42 роки. Народилася та все життя проживаю в Сумах. Закінчила Сумський державний педагогічний університет за спеціальністю «Вчитель біології / практичний психолог», але вже 20 років працюю на важкому хімічному виробництві ПАТ «Сумихімпром». Заміжня, матір двох синів. Тому, моя основна праця на підприємстві, а вишивання — це приємний бонус.

— Що або хто тебе надихнув на таку творчу роботу — створення вишиванок?

— Надихнув чоловік, який свого часу навчив мене любити Україну, бо до того я була дещо уражена вірусом радянщини.

— Шпилька — це твій псевдонім чи справжнє прізвище?

— Шпилька — моє прізвище за чоловіком. Коли я виходила заміж, лише вищі сили знали, яким «пророчим» і псевдонімним воно виявиться.

— З чого починався твій шлях у цій сфері?

— Все почалось з бажання порадувати чоловіка власноруч вишитою вишиванкою. Вишуканих сорочок він не носив, тому я обрала просте стареньке поло, яке буде не шкода, якщо щось піде не так. Робота вийшла далека від досконалості, але саме вона поклала початок мого вишиваночного шляху. Дуже сподобався процес вишивання — і сама праця, і своєрідний релакс для нервової системи, і духовне занурення в неї. Крім того, я відкрила для себе тканину, з якої шиються більшість поло — її структура, наче, створена для вишивання хрестиком. Отже, кілька років я продовжувала, так би мовити, «набивати руку» на стареньких поло. Пізніше прийшло усвідомлення, що варто спробувати виходити на більш серйозний рівень; знайшла компанію по пошиттю поло, придбала з десяток виробів, дала оголошення в Фейсбук — і пішло, і поїхало, і завертілось… 

— Як давно вже створюєш вишиванки?

— Загалом, понад 10 років, але власне лінії вишиванок — 5.

Вишиванки Ксенії Шпильки

— А скільки ж часу займає виготовлення однієї вишиванки?

— В середньому, підрахувавши кількість виробів за 5 років, виходить близько чотирьох днів. За кількістю годин, які я присвячую вишиванню — це від 15 до 20 годин на один виріб.

— Чи ти брала участь у конкурсах/фестивалях, де презентувала свої роботи?

— Одного разу — у березні цього року, у Києві на Хендмейд Експо. Лише тому, що взимку було трохи вільного часу від замовлень на створення «про запас». 

— Чи є твої найулюбленіші вишиванки, які ти створила?

— Найулюбленіших багато. Річ у тім, що за весь час однакових вишиванок я вишила лише кілька пар. Тобто, можу сміливо сказати, що кожна моя вишиваночка ексклюзивна та унікальна у своїй красі. А з тієї кількості, яку я вже створила, доволі багато робіт, які залишили особливий відбиток в моєму серці. 

— З чого складається процес підготовки, виготовлення вишиванок?

— Процес починається з пошиття, який здійснює компанія «Пошив» за моїм запитом. З замовником я узгоджую стиль та розміщення орнаменту. Отримавши поло, починаю вишивати. Якщо це якийсь конкретний малюнок, типу: козака, птаха, певного предмета — таку схему я попередньо малюю в спеціальному додатку. Якщо орнамент — вигадую його в процесі вишивання.

— Тобі хтось допомагає у цьому?

— Колись я намагалась залучити до праці інших майстринь, та лише пара дівчат погодились і вишили кілька виробів. На цьому все. 

На сьогодні, головна моя помічниця — моя матуся. Близько двох років тому вона долучилась зі своєю технікою вишивання гладдю, і тепер — це своєрідне відгалуження моїх виробів, бо особисто я вишиваю лише хрестиком. Мамині роботи неймовірно гарні й також авторські та різноманітні. 

— Хто найчастіше роблять замовлення у тебе: жінки або чоловіки? Який середній вік?

— В середньому, здебільшого звертаються жінки, які замовляють як жіночі, так і чоловічі вироби, а також дитячі. Вікова категорія, в основному, 30+.

— Чи були кумедні або дивні випадки з покупцями?

— Кумедні навряд, а до дивних я б віднесла одного надто скрупульозного пана, який, зробивши замовлення, довго прискіпувався до готового виробу, поки не погодився забрати. Зазвичай я не беру ніякої переплати, та коли цей пан звернувся наступного разу, я взяла з нього плату наперед 100%.

Ще були пара випадків «зникнення» замовника, але самі вишиваночки від цього не «постраждали» — знайшли інших власників.

— Яка вишиванка була найскладнішою в реалізації?

— Найскладнішим було вишивати портрети військових — не за технікою, а суто психологічно.

— А ти зазвичай вдягаєш у повсякденному житті вишиванку? 

— Звісно, залюбки. Мої вишиванки не класичного вишуканого покрою. Вони зручні саме для повсякденного носіння.

— Які плани не майбутнє? Плануєш розширюватись?

— Поки що не уявляю, яким чином я б могла розширити виробництво, бо робота ручна, моїх власних рук лише дві, а інші майстрині не готові долучатись.

— Якби у тебе була можливість звернутись до всіх людей цього світу від імені усіх мисткинь зі створення вишиванок, то щоб ти хотіла сказати?

— Маленька ремарочка: звернутись до усіх людей цього світу, крім окупантів. 

Певно, я б сказала, що покликання мисткинь — дарувати красу та радість. Приймайте нашу працю з відкритим серцем, вдягайте вишиванки за будь-якої нагоди та без особливого приводу, зберігайте, насолоджуйтесь ними, обирайте в подарунки… Ми завжди відкриті до будь-яких забаганочок.

Ковальова Юлія

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram Viber Facebook

Джерело

Новости Сумы