Сумській області виповнилося 85 років

 10 січня 1939 року згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР було утворено Сумську область із центром у м. Суми.

До її складу ввійшли 12 районів Харківської області (Білопільський, Великописарівський, Грунський, Краснопільський, Лебединський, Миропільський, Охтирський, Сумський, Тростянецький, Улянівський, Хотінський, Штепівський), 17 районів Чернігівської області (Буринський, Глинський, Глухівський, Дубов’язівський, Конотопський, Кролевецький, Недригайлівський, Путивльський, Роменський, Середино-Будський, Смілівський, Талалаївський (пізніше повернули Чернігівщині), Хильчицький, Червоний, Шалигинський, Шосткинський, Ямпільський) та 2 райони Полтавської області (Липоводолинський, Синівський).

Розташована Сумська область в північно-східній частині України. На півночі та сході вона межує з брянською, курською, бєлгородською областями російської федерації, на південному сході, півдні, заході – з Харківською, Полтавською та Чернігівською областями України.

На день створення площа області складала 24 тис. кв. км з населенням 1707200 чоловік. Кількість населення області станом на 1 січня 2013 р. складала 1143249 осіб. Нині — значно менше.

За 85 років існування адміністративно-територіальний поділ області змінювався декілька разів. В основному відбулося укрупнення районів. Так, у 1963 р. в області налічувалося 10 районів (Білопільський, Буринський, Глухівський, Конотопський, Кролевецький, Лебединський, Охтирський, Роменський, Середино-Будський, Сумський), у 1965 р. було відновлено 6 районів (Краснопільський, Липоводолинський, Недригайлівський, Путивльський, Тростянецький, Шосткинський). У цьому ж році населені пункти колишнього Талалаївського району відійшли до Чернігівщини.

У 1966 р. були створені ще 2 райони: Великописарівський та Ямпільський. З 1966 р. і до 2020 року на території області існувало 18 районів, 15 міст, з них 7 – обласного підпорядкування (Суми, Глухів, Конотоп, Лебедин, Охтирка, Ромни, Шостка), 20 селищ міського типу, 384 сільради, 1500 сільських населених пунктів. Нині на Сумщині 5 районів (Сумський, Конотопський, Роменський, Охтирський і Шосткинський), в яких 52 громади.

Протягом XVII-XVIII ст. землі Сумщини входили до складу Ніжинського, Прилуцького, Гадяцького й Зіньківського козацьких полків Гетьманщини, Сумського й Охтирського слобідських козацьких полків (Слобожанщина), а межиріччя рр. Клевень і Сейм з початку XVI ст. було окуповане Московщиною і було заселене тамтешніми служилими людьми. Відмінності в побуті, фольклорі, діалектах і народній архітектурі спостерігаються й донині. В ХІХ ст. ці землі входили до складу Чернігівської, Полтавської, Харківської та Курської губерній Російської імперії.

Утворення області в 1939 році відповідало сталінській політиці, що передбачала злам традиційних зв’язків і цінностей, атомізацію суспільства й тотальний контроль людей і територій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Джерело

Новости Сумы