Відключення від “комуналки” за несплату — думки сум’ян

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1405 від 29.12.2023. Це дозволяє відключати побутових споживачів, які мають заборгованість і мешкають у регіонах, де не ведуться бойові дії та які не знаходяться під тимчасовою окупацією. 

Від початку повномасштабного вторгнення було заборонено припиняти надавати житлово-комунальні послуги абонентам, які мають борг, проте 29.12.2023 Кабмін усе ж зняв мораторій. Важливо розуміти, що заборона на відключення ніколи не звільняла від відповідальності сплачувати за “комуналку”.

Мораторій на відключення зберігається лише для жителів територій, де ведуться бойові дії та тимчасово окупованих територій. Крім того, заборонено припиняти надання комунальних послуг, якщо будинок споживача був пошкоджений внаслідок воєнних (бойових) дій — але за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги. На Сумщині до переліку можливих активних бойових дій віднесені 17 територіальних громад у Шосткинському, Конотопському, Сумському та Охтирському районах. 

Про загальний борг українців за несплату житлово-комунальних послуг говорити важко, адже від початку воєнного стану Держстат перестав публікувати дані. Суми різні, а вибірки зазвичай репрезентативні. 

За словами заступниці міністра енергетики Світлани Гринчук, борг населення України за електроенергію становить майже 10 мільярдів гривень. Заборгованість споживачів електричної енергії, безпосередньо, на Сумщині становить 224 мільйони гривень, а перша хвиля відключень від світла розпочнеться вже 25.01.2024.

Ми запитали сум’ян, що вони думають про зняття мораторію і що цьому передувало. 

Луїза Єгорова, акторка та модель

 

На думку дівчини, найголовнішою причиною зняття мораторію на відключення є недобросовісне ставлення споживачів.

“Ми розуміємо, що час важкий для всіх нас, багато хто втратив роботу і можливість забезпечувати себе та своїх рідних. Наразі ситуація 50/50, бо хтось наживається на цьому і просто не сплачує за комунальні послуги, хоча насправді є можливість і кошти, а хтось втративши все, виживає на останню копієчку. Також не можна не згадати про те, що комунальні послуги стали в рази дорожчі, а зарплатня як завжди залишається незмінною. Важко усвідомлювати те, що «богачі» можуть собі дозволити ухилятися від сплати комунальних послуг, а люди, які працюють на декількох роботах намагаються виділити останні кошти, щоб просто поспати в теплі. Я думаю, що треба дати людям шанс оплатити пізніше, дати конкретну кількість днів або тижнів, коли є можливість сплатити борг, а якщо безрезультатно, то вживати певні заходи. У мене боргів не було й сподіваюсь не буде. Завжди намагаюсь платити вчасно!”

Микола Єжков, керівник охорони

“В Україні йде війна, але на тих територіях, де не ведуться бойові дії, люди, не можу казати за всіх, згадують про війну тільки коли лунає сирена. Багато людей живуть мирним життям, так чому ми не повинні сплачувати комунальні послуги. Для багатьох нічого не змінилося, комунальні послуги — це той же магазин, тільки на підставі довіри. У мене боргів за комунальні послуги не було ніколи, я відповідально ставлюсь до цього і вважаю рішення прийнято правильне, але з деякими коментарями”. 

Микола Павлович наголошує, що “деякі коментарі” — це врахування державою місце проживання, сімейний стан, працевлаштування і стан здоров’я населення. 

Вікторія Міщенко, в декретній відпустці

“Я думаю причиною є воєнний стан. Тобто наша держава більше не в змозі обслуговувати і надавати громадянам електроенергію в борг, якої зараз і так критично мало. 80% — “за” відключення, 20% — “проти”. Проти тому, що бувають випадки, коли не встигаємо заплатити за місяць і платимо вже в наступному за 2. І не хотілось би потрапити в списки боржників та бути відключеними зараз. Ми намагаємось платити систематично кожного місяця, але бувають ситуації, коли не платили 2-3 місяці, а потім все відразу покривали”.

Руслан Петров, інженер

“Зняття мораторію пов’язане з потребою відновлення фінансової стійкості постачальних компаній, а також може бути спрямоване на підтримку щонайменше часткової регулярності платежів від абонентів. Я підтримую рішення про зняття мораторію, оскільки воно сприятиме підтримці ефективної роботи служб і всі рахунки сплачую вчасно”.

Галина Серженко, менеджерка

“Я думаю, що причина зняття мораторію в тому, що економіка держави, особливо у воєнному стані, потребує допомоги, але не лише зовні повинна вона надходити, як вважають деякі наші співмешканці, а в першу чергу економіку маємо рухати ми, громадяни держави, хоча б у чомусь мінімальному — як-от сплата за житлово-комунальні послуги. 

Дівчина зауважує, що старається завжди вчасно сплачувати за комунальні послуги, тому боргів вона не має.

“На мою думку, зняття мораторію має стати ефективним механізмом спонукання населення до сплати накопичених боргів. Це у свою чергу допоможе енергетичному сектору і надалі надавати якісні житлово-комунальні послуги, тому моє ставлення до зняття мораторію позитивне”.

Якщо ви маєте заборгованість за певну комунальну послугу — реструктуризуйте борг. Це дозволить вам уникнути зайвих розходів на судові процеси, адже компанії мають повне право позиватись. Зважайте також на те, що за відновлення, наприклад, електропостачання вам доведеться сплатити, сума буде залежати від виконаних робіт. 

Підтримайте країну — зробіть оплату житлово-комунальних послуг вашою корисною звичкою.

Єлизавета Хорошева, MISTOSUMY.com

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram Viber Facebook

Джерело

Новости Сумы