Марина та Олександр Микитенки мешкають у селі Житнє Роменського району. 10 років тому подружжя створило дитячий будинок сімейного типу і нині виховує семеро дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Близько 10 років родина намагається отримати земельну ділянку в оренду, однак, навіть після перемоги в аукціоні цього не сталося. Які причини відмови – дізнавалися кореспонденти Суспільного.
“Людина, яка живе в селі отримати клаптик землі практично не може”, – говорить Марина Микитенко.
Марина та Олександр Микитенки. Суспільне Суми
Мати-вихователька дитячого будинку сімейного типу Марина показує біля хати три сотки городу. Жінка каже: цієї землі для господарювання не вистачає, бо мають сімох дітей.
Марина та Олександр Микитенки. Суспільне Суми
“Один хлопчик Богдан у нас усиновлений. Настя місцева, двоє діток – переселенці з Рубіжного, і троє діток ми вивезли із Шостки, коли почалася війна і Шостку бомбили. Батько цих дітей загинув під Покровськом, їхня мама померла давно. Батько загинув, захищаючи землю, а дітям землі дати не можуть. Це наші діти, і вони будуть нашими по життю, адже інших батьків у них немає”, – каже Марина.
Марина та Олександр Микитенки з дітьми. Архівне фото родини
Зі слів пані Марини, 10 років тому створили дитячий будинок сімейного типу, відтоді родина спілкується з чиновниками, намагаючись отримати земельну ділянку в селі Житнє Роменського району.
Марина Микитенко. Суспільне Суми
“Міська рада з нами на співпрацю не йшла. Ми зверталися, а нам давали рекомендації, щоб писали заяви на ділянки землі для городництва, садівництва, будівництва, для фермерства. І на всі ці заяви ми постійно отримували відмови за різними кваліфікаціями”, – пояснює жінка.
53-річний чоловік пані Марини Олександр додає: “У нас три хлопці і четверо дівчат. Прохають майданчик для гри у футбол, карате. Потрібно десь грати, розвиватися”.
Нагороди дітей. Суспільне Суми
4 квітня, розповідає Марина Микитенко, за право оренди земельної ділянки площею 7 гектарів на строк 7 років змагалися вона та ще один учасник. Жінка пояснює: аукціон виграла, але за тиждень, коли справа дійшла до підписання протоколу торгів, з міської ради прийшла відмова.
Двір родини. Суспільне Суми
“Нас дискваліфікували. Пояснили тим, що поданий неповний пакет документів. Гарантійний реєстраційний внесок нам не повертається. Ми заплатили загалом 6 500 тисяч. Коли ми запитали на майданчику, куди пішли ці кошти і на які рахунки, нам відповіли, що вони отримують зовсім незначний відсоток, а решта йде на рахунок міської ради. Міська рада стверджує навпаки, що ці кошти йдуть на майданчик. Цей лот може виставлятися на аукціон повторно не раніше ніж через місяць після завершення аукціону, але, ще не минув місяць, а ця земельна ділянка вже обробляється”, – пояснює Марина.
Марина та Олександр Микитенки. Суспільне Суми
Аби роз’яснити цю ситуацію, Суспільне звернулося до Роменської міської ради.
“З погодження міського голови, на сьогодні ми коментувати не будемо. Я не можу, він у відрядженні, я в нього запитала, пояснила ситуацію, він сказав, що ми не коментуємо”, – сказала заступниця міського голови Лілія Городецька.
Голова Роменської міської ради Олег Стогній телефоном підтвердив факт відмови в оренді земельної ділянки після перемоги в аукціоні, але причину цього не пояснив.
“У листі-відмові все написано щодо цих земель. Якщо Роменська міська рада вчинила щось протизаконно, будь ласка, нехай позиваються до суду”, – сказав Олег Стогній.
Роменська міська рада. Суспільне Суми
"За правилом, продаж і передача в оренду земельних ділянок комунальної власності здійснюється через процедуру відкритих торгів, тобто аукціон, – говорить адвокат Олексій Рибалка, але додає: – Законодавство України не розділяє процедури передачі в оренду і продажу земельної ділянки. У земельному кодексі України, який регулює це питання, визначений перелік документів, який має подати учасник".
“Ця відмова є незаконною, тому що предметом торгів була оренда цієї земельної ділянки, а не купівля. Саме тому додаткові документи не повинні були б вимагатися. Сам контроль має здійснюватися безпосередньо замовником, тобто органом місцевого самоврядування, який продає або передає в оренду, як у цьому випадку, земельну ділянку. Якщо виникає спір, то він має вирішуватися в судовому порядку”, – пояснює адвокат.
Олексій Рибалка. Суспільне Суми
“Умови тендеру ми виконали всі. Я вважаю, що ми цю ділянку виграли чесно і справедливо. Як нас запевняли, що тендер прозорий, ми все виконали згідно з чинним законодавством. Треба добиватися. Справа в тому, що ціни ростуть на очах. І земля потрібна не для нас, а для розвитку дітей та їх підтримки”, – каже батько-вихователь дитячого будинку сімейного типу.
Будинок родини. Суспільне Суми
За словами Олександра Микитенка, на рішення міськради щодо їх дискваліфікації в аукціоні на оренду землі мають намір подавати позов до суду.