Володимир Михайловський: «Пишалися і пишаємося, що виконали свій військовий обов’язок» | Новини Сум

Щороку 15 лютого в Україні відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. І саме цього дня 35 років тому останні радянські солдати покинули Афганістан.

Афганська війна і досі залишається біллю українського народу – майже 4 тисячі загиблих, більше 8 тисяч наших співвітчизників отримали поранення, близько 6 тисяч залишилися інвалідами.

«Честь, відвага, обовязок – для нас не пусті слова»

Володимир Михайловський, який очолює осередок Української спілки ветеранів Афганістану (УСВА) у Сумській області, говорить:

«Пишалися і пишаємося, що виконали свій військовий обов’язок в тій далекій війні. Не були ухилянтами ні на війні, ні у житті, – говорить Володимир Вікторович. – Із 2014 року, і з перших днів повномасштабного вторгнення росії у 2022 році, наші ветерани-афганці – на фронті, блокпостах, у теробороні. Захищають, навчають, передають свій досвід. Честь, відвага, обов’язок – для нас не пусті слова».

17 січня у Києві відбулось засідання правління УСВА.

«З’їхались майже всі області, не було тільки Донецьку та Криму, – розповідає Володимир Михайловський. – Обговорили курс організації: цілі, завдання, основні питання сьогодення. Великий акцент – на активізації нашої роботи, особливо у прикордонних областях: усі сили і можливості ветеранів УСВА на боротьбу за незалежність України. Також волонтерство і турбота про побратимів. Наразі дуже важливе військово-патріотичне виховання. Багато чого втрачено у цьому сенсі, також пригнічують факти корупції, розкрадання коштів, які б мали йти на армію. Тому і маємо проблеми із мобілізацією. Піднімаємо питання про обов’язкове відновлення нашого військового ліцею. Вважаю, що військовий ліцей, в якому навчалися хлопці не тільки з Сумщини, а з усієї України, був взірцем і осередком найефективнішого військово-патріотичного виховання».

«Закликаємо згуртуватись у допомозі один одному»

19 січня відбулось засідання правління Сумської організації УСВА.

«Були присутні представники майже усіх районів. Не приїхали з об’єктивних причин тільки голови Шосткинської  (проходить службу у лавах ЗСУ) і Великописарівської організацій, але вони – на постійному зв’язку. Я доповів побратимам про поїздку до Києва, про рішення, які були прийняти. Обговорили план дій на майбутнє», – говорить Володимир Михайловський.

Чи планується мітинг-реквієм 15 лютого, вшанування загиблих воїнів-афганців?

Обов’язково! Впевнений, що до нашого заходу долучаться представники обласної і міської влади. Але я не виключаю провокацій. Бо деякі діячі-експерти, різні депутати вішають на нас ярмо агресорів, окупантів. Це неприпустимо! У всіх цивілізованих країнах ветерани війни – шановані люди, які мають повагу, визнання, преференції від держави і вдячність від співвітчизників. Ви спробуйте щось образливе сказати про ветерана будь-якої війни у США, – це буде розцінене як злочин і ув’язнення гарантоване. Треба розуміти: була певна політика держави, у якій ми жили, а були військові, які не тікали від служби, а сумлінно виконували свій обов’язок, ризикуючи життям. А тим, хто зневажає ветеранів-афганців, хочеться сказати одне: на фронт!

Тому мітинг-реквієм і покладання квітів 15 лютого о 10.00 обов’язково відбудуться. Це вдячніть і шана полеглим воїнам, до яких, на жаль, додалися і ті наші побратими, що загинули у нинішній війні з росією. Наразі вирішуємо питання, щоб внести їхні прізвища до меморіалу.

На сьогодні УСВА у Сумській області налічує близько півтори тисячі осіб.

Так. І переважна більшість у солідному віці, наймолодшому ветерану-афганцю 54 роки. Прагнемо бути корисними, перш за все, власним військовим досвідом. Ми багато чого можемо і вміємо, знаємо про підступність ворога. Чимало «афганців» воюють, служать в ДФТГ, виконують завдання на інших відповідальних ділянках. Наші побратими удостоєні високих державних нагород за мужність і відвагу у цій десятилітній війні із росією, багато хто посмертно. Олег Міхнюк, Ігор Момот, Володимир Примаченко, Олександр Слесаренко мають звання Героїв України.

Чи підтримує зараз держава воїнів-афганців?

Війна, важкі часи, і зрозуміло, що держава не завжди може виконати свої обов’язки по пільгам. Ми це розуміємо, – зазначає Володимир Михайловський. – І закликаємо згуртуватись у допомозі один одному. І фізично, і психологічно, і, за можливістю, фінансово і матеріально. Серед наших побратимів є тяжко хворі, інваліди. Важливо, аби вони знали і відчували, що не забуті побратимами. Навіть підтримати бесідою, підбадьорити добрим словом – багато чого варте.

«Третій тост»

Володимир Михайловський наголошує: УСВА – не партія, а громадська організація, мета якої бути максимально корисними українському суспільству. Головна ж місія спілки і під час створення, і наразі залишається незмінною: захист інтересів і соціальних прав ветеранів, які пройшли афганську війну.

УСВА випускає свою газету, де друкуються новини осередків з регіонів, життєві розповіді, цікаві історичні факти тощо. Виходить газета раз на місяць, і називається «Третій тост». Чому така назва? – поцікавились у Володимира Михайловського

У нас, ветеранів-афганців, є така традиція – третій тост піднімаємо за загиблих побратимів, – пояснив Володимир Вікторович. – Пам’ятаємо, поважаємо, шануємо їхній подвиг, і закликаємо до цього українське суспільство. А живим бажаю здоров’я, витримки, оптимізму. Наближати усіма силами і засобами нашу перемогу над зухвалим підлим ворогом, і обов’язково її дочекатись. Будьмо!

Джерело

Новости Сумы