В Україні здавна існує традиція створювати на Масницю ляльку-мотанку – оберіг, що символізує достаток, родинний затишок і прихід весни. Цьогоріч Масничний тиждень триває з 24 лютого по 2 березня, і напередодні свята у студії «Мальва» відбувся майстер-клас із виготовлення ляльки «Масниці».
Захід зібрав сумʼян, які цікавляться народними традиціями. Навчала мистецтву створення мотанки майстриня Ірина Дмитренко.
За її словами, Маснична лялька-мотанка здавна вважалася особливим оберегом. Її майстрували на свято, дбайливо зберігали вдома протягом року, а перед наступною Масницею – спалювали або пускали за водою, щоб створити нову.
«Українки виготовляли такі ляльки не лише як оберіг, а й для закликання сонця, весни та щедрого врожаю», – розповідає майстриня.
Основу ляльки роблять із гілочки неплодових дерев, а всі матеріали – виключно натуральні: льон, вовна, ситець. Традиційний розмір – 50 см. Її прикрашають вишивкою, атласними стрічками, мереживом і намистом.
Особливий символізм має пояс ляльки. За повір’ями, до нього прив’язували маленький глечик, куди клали масло. У руках «Масниця» тримає великий млинець – головний атрибут свята.
Лялька-мотанка мала ще одне цікаве значення. У давнину, якщо в родині була незаміжня дівчина, її ляльку ставили на підвіконня – це було своєрідним знаком для громади. Якщо ж дівчина готувалася до весілля, мотанку переносили на дах будинку, і село отримувало новину про майбутнє свято.
Майстриня наголошує, що виготовлення такої ляльки має свої правила. Не можна братися за роботу увечері, в церковні свята або якщо на душі неспокійно.
«Тільки з гарними думками та хорошим настроєм треба робити цей оберіг, адже енергетика людини передається виробу, а він, у свою чергу, випромінюватиме її в домі цілий рік», – зазначає Ірина Дмитренко.
Наприкінці майстер-класу кожен із сумʼян створив власну ляльку-мотанку. Разом із нею учасники забрали додому позитивні емоції та атмосферу передчуття весни.
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram Viber Facebook Instagram